TOPlist

Ze sprejerství na pražské podniky je zločin proti lidskosti

mamacoffee

V průběhu neděle 24. dubna pražští policisté postupně přijali oznámení o posprejování celkem čtyř nemovitostí. Jednalo se konkrétně o provozovny na Náměstí Jiřího z Poděbrad, ve Francouzské a Vinohradské ulici a vestibul metra Karlovo náměstí.

Neznámý pachatel, či pachatelé na fasády různých podniků nastříkali černou barvou nápisy a symboly. Proto policisté všechny tyto události v prvopočátku prošetřovali pro podezření z trestného činu sprejerství.

Podněcování k nenávisti

Avšak text zmiňovaných nápisů následně vyhodnotili kriminalisté krajského ředitelství, zabývající se problematikou extremismu. Ti došli k závěru, že obsah textu zavdává podezření z trestných činů podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačování práv a svobod člověka, tedy zločinů proti lidskosti.

Proto nyní policisté prošetřují popsané události již pro celkem tři trestné činy, za které pachateli, či pachatelům hrozí trest odnětí svobody až na tři roky. Navíc kriminalisté v průběhu pondělí získali poznatky, že ke shora popsanému jednání mělo dojít ještě na dalších místech.

Protiprávní jednání i na dalších místech

Prověřením detektivové zjistili, že k protiprávnímu jednání skutečně došlo ještě na dalších třech místech, opět v lokalitách Prahy 2 a 3.

Policisty a kriminalisty, kteří se těmto všem sedmi případům věnují, čeká nyní poměrně složitá, ale hlavně časově náročná práce. Musí shromáždit maximum indicií k možnému pachateli, či pachatelům tohoto protiprávního jednání. Stejně tak musí vyhodnotit značné množství stop zajištěných na jednotlivých místech událostí.

Kriminalistům by pomohla svědectví

Pokud byste uměl detektivům v tomto směru kdokoliv pomoci, neváhejte a učiňte tak. Především by kriminalistům pomohla svědectví vedoucí ke konkrétním pachatelům, tedy jejich totožnosti, místu pobytu, či pohybu. Jakékoliv indicie tohoto typu, mající souvislost s popsanými případy můžete policistům předat prostřednictvím linky tísňového volání 158.

por. Mgr. Tomáš Hulan

Zdroj foto: Facebook HateFree Culture

Inzerce