TOPlist

Zdrogovaný řidič ujížděl policistům na Českolipsku v kradeném autě

V pátek ráno dvacet minut po čtvrté hodině 34letý řidič ve vozidle zn. Škoda Octavia mezi obcemi Okna a Bezděz na Staré Poštovní cestě nereagoval na znamení policejní hlídky k zastavení, a to na rozsvícený červený nápis STOP doplněný modrými světly modrého majáku. Řidič naopak před policisty z Obvodního oddělení v Doksech, kteří jeli za ním, začal ujíždět a navíc jim bránil v předjetí, jež by ho umožnilo zastavit. Během tohoto pronásledování policisté použili opakovaně donucovací prostředek varovný výstřel, na který řidič ani jednou nezareagoval a nadále bezprostředně ohrožoval způsobem jízdy policejní hlídku, které i nadále aktivně bránil v předjetí. Toto jeho chování policisté již vyhodnotili jako bezprostředně ohrožující a směřující ke způsobení dopravní nehody, která by mohla ohrozit jejich zdraví a život.

Vzhledem k tomu, že se pronásledovaný řidič blížil k obci, kde by mohlo dojít k ohrožení zdraví a životů dalších osob, použili policisté proti ujíždějícímu vozidlu služební zbraň, přičemž tři výstřely toto vozidlo zasáhly. Ovšem ani tyto zásahy nedonutily řidiče zastavit. Ten vůbec nereagoval a nebezpečnou jízdou pokračoval až do obce Březovice v okrese Mladá Boleslav, kde nezvládl řízení a narazil s vozidlem do betonového sloupu elektrického vedení. Při tomto nárazu řidič utrpěl dosud blíže neurčené zranění, se kterým byl převezen sanitním vozem do jedné z pražských nemocnic. Při služebním zákroku a použitím služební zbraně ke zranění tohoto řidiče či jiných osob nedošlo.

Dříve než byl zraněný řidič z místa nehody odvezen, provedli policisté ze vzorku potu na jeho čele orientační test na drogy. Ten ukázal pozitivní výsledek na látku Amfetamin. Zda řidič řídil i pod vlivem alkoholu, ukáže až výsledek rozboru nařízeného odběru krve v nemocnici. Dále policisté provedenou kontrolou zjistili, že má také v současné době i vyslovený zákaz řízení motorových vozidel. Navíc vozidlo Škoda Octavie, se kterým před policisty ujížděl a následně také havaroval, bylo během této noci odcizeno v Mělníku. Majitelka tohoto vozu ovšem sama v době ranní události netušila, že jí byl vůz odcizen. Tuto informaci jí oznámili až policisté, kteří vše prověřovali.

V současné době probíhá na několika součástích Policie České republiky šetření okolností celého případu. Policisté z Obvodního oddělení v Doksech se zabývají neuposlechnutím výzvy řidiče, který byl pronásledován až na Mladoboleslavsko. Policisté z Mělníku šetří případ odcizení vozidla Škoda Octavia a na Dopravním inspektorátu v Mladé Boleslavi se zabývají dopravní nehodou v obci Březovice.

[tiskovka]nprap. Dagmar Sochorová
tisková mluvčí PČR[/tiskovka]

Inzerce