TOPlist

Zbití bezdomovce si v Náchodě objednala ostraha supermarketu, muž útok nepřežil Objasněno!

Krajským kriminalistům se v úzké spolupráci s náchodskými kolegy podařilo objasnit za zhruba 50 hodin závažný případ související s nálezem mrtvého 41letého Litevce v blízkosti státní hranice v Náchodě-Bělovsi.

Dne 21.4.2015 v podvečerních hodinách zadrželi a obvinili 23letého muže, který je podezřelý, že úmyslně napadl oběť, kterou dvakrát udeřil do hlavy prázdnými skleněnými lahvemi od vína. Ten na následky vážného zranění na břehu řeky Metuje několik hodin bez pomoci umíral.

Motivem k činu měly být podle výpovědi obviněného i hlavního svědka, který byl tomuto jednání přítomen, dlouhodobé stížnosti na chování bezdomovce v okolí obchodního domu Albert. Zástupce bezpečnostní agentury zajišťující ochranu obchodního domu se domluvil se svým známým, aby mu pomohl tento „problém“ řešit. Společně šli tedy v pátek odpoledne za poškozeným do jeho improvizovaného příbytku na břehu řeky, aby mu důrazně domluvili. Obviněný muž pro zvýšení důrazu třikrát hodil lahev ležícímu muži na oblasti hlavy, z čehož dvakrát jej zasáhl tak, že mu způsobil velmi vážná zranění. Potom z místa odešli a zanechali těžce zraněného muže bez pomoci.

Policisté ve věci v průběhu neděle zahájili úkony pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a začali intenzivně zajišťovat důkazy a shromažďovat důležitá svědectví. Jak se později ukázalo, svědectví, že muž byl naposledy viděn v sobotu v 11 hodin při konfliktu s neznámým mužem v cestářské bundě, bylo sice pravdivé, ale ke konfliktu došlo o den dříve, tedy v pátek.

Díky svědectví a poznatkům občanů, které jsme od nich ve snaze pomoci nám dopadnout pachatele v průběhu úterý dostávaly, kriminalisté mohli sestavit časovou osu jednání poškozeného muže před a po spáchání trestného činu. Za to patří velký dík nejenom občanům, ale i médiím, které tyto informace veřejnosti zprostředkovávaly.

Určité indicie vedly kriminalisty k zúžení okruhu osob, které by se mohly jednání zúčastnit. Další prověřování a výslechy pak vedly k zadržení a obvinění 23letého muže, který byl z činu podezřelý. Zástupce bezpečnostní agentury kriminalistům pravděpodobně pod tlakem mediálně prezentovaných skutečností poskytl svoje svědectví, popisující události na místě činu i události před obchodním domem. Jeho svědectví bylo pro kriminalisty potvrzením, že vyšetřování vedou správným směrem. Obviněný muž je dle našich evidencí doposud netrestaný, ale je známý svojí výbušnou povahou a fyzickou zdatností. V minulosti pracoval jako „vyhazovač“ z barů a diskoték a také se živil na úseku ochrany osob a majetku. Obviněný sám při výpovědi připustil, že se mu situace vymkla z kontroly a že „to přehnal“. Kriminalisté skutek z vraždy na těžké ublížení na zdraví s následkem smrti překvalifikovali proto, že obviněný muž prokazatelně nešel za obětí s úmyslem ji zavraždit, ale musel si být vědom, že lahvemi, které mrštil, může způsobit vážná zranění.
V úterý ve večerních hodinách si tedy vyslechl obvinění ze spáchání zvlášť závažného zločinu těžké ublížení na zdraví s následkem smrti, za který mu hrozí až 16leté vězení. V průběhu dnešního dne bude vyšetřovatel podávat státnímu zástupci podnět na jeho vzetí do vazby.

Inzerce