TOPlist

Zatopený lom Šifr si vybral daň nejvyšší – v Bruntále zahynul potápěč

Tragickou událost v zatopeném břidlicovém lomu Šifr ve Svobodných Heřmanicích prověřují nyní kriminalisté.

Ve Svobodných Heřmanicích v pondělí v dopoledních hodinách došlo k tragické události v zatopeném  břidlicovém lomu Šifr, který je hluboký 35 metrů.

Trojice mužů z Ostravska se potápěla v hloubce 22 až 28 metrů, kde je teplota vody zhruba dva stupně. Při ponoru 46letý potápěč začal signalizovat pomoc, jeden z jeho kolegů mu dal dýchnout kyslíku ze své láhve. Muž však začal najednou rychle stoupat na hladinu, kde volal o pomoc a následně upadl do bezvědomí. Kolegové ho vytáhli na břeh a začali mu poskytovat první pomoc, ve které pokračovali zdravotníci. Přivolaný lékař musel bohužel následně konstatovat smrt.

Měl za sebou stovky ponorů

Na místě tragédie dorazili policejní potápěči z oddělení speciálních potápěčských činností z Frýdku Místku, kteří provedli předběžné ohledání techniky.

Techniku potápěče a jeho plicní regulátor policisté zajistili a bude zaslána k odbornému zkoumání. Příčinu úmrtí určí nařízená soudní pitva, předběžně by se mohlo jednat o barotrauma plic z přetlaku.  Kriminalisté nyní zjišťují další okolnosti tohoto neštěstí.  Zahynulý potápěč měl akreditace a za sebou asi dvě stovky ponorů. Jeho dnešní technika však nebyla plně kompatibilní a vhodná na typ vody – ponoru.

komisař por. Bc. Pavla Jiroušková

Inzerce