TOPlist

Záchranáři varují – buďte u vody opatrní!

I přes mnohá varování od záchranářů, aby lidé byli u vody opatrní, nepřeceňovali své síly a vždy měli při koupání na dohled své děti, se tak neděje, a tak dnes středočeští záchranáři vyjížděli k plavcům různého věku, kteří podcenili situaci.

V 15:55 přijal dispečink středočeské záchranky informaci od Policie ČR o ženě vytažené bez známek života z vody Křeneckého jezera. Dle všeho chtěla mladá žena přeplavat na druhou stranu jezera. Zhruba po hodině bylo nalezeno její tělo jinými plavci. Ženě již nebylo pomoci a zasahující lékař mohl jen konstatovat smrt.

V 17:16 vyjížděli záchranáři do kempu u nádrže Orlík, kde tonul starší muž. Operátorka vedla po telefonu tzv. TANR – telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci, při které se svědci události snažili vytaženého muže resuscitovat. V jejich snažení pokračovali záchranáři Asociace
samaritánů ČR, kteří byli se člunem na místě zhruba do pěti minut, a záchranáři ZZS SČK. Bohužel i přes jejich maximální snahu nebyla resuscitace úspěšná a životní funkce muže se nepodařilo obnovit.

Ve 20:40 bylo hlášeno další tonutí, tentokrát v rybníku ve Velkém Oseku, kde se topil mladý muž. Muži byla po vytažení na břeh poskytnuta laická
resuscitace. Po příjezdu na místo pokračovali záchranáři v srdeční masáži až do obnovy činnosti. Lékař záchranné služby muži zajistil dýchací cesty a připojil jej k přístrojem řízenému dýchání. Poté byl pacient přepraven do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Ve 21:03 vyjeli na Kutnohorsku záchranáři k dítěti, které bylo dle hlášení pět minut pod hladinou bazénu. Chlapci byla do příjezdu posádek poskytnuta laická resuscitace. Záchranáři v oživování pokračovali a zhruba po deseti minutách se jim podařilo obnovit jeho základní životní funkce. Dítě, které bylo připojené na umělou plicní ventilaci, bylo transportováno do motolské nemocnice.

Inzerce