TOPlist

Za výbuchem domu v Šenově a smrtí dvou mužů stál pojistný podvod

Moravskoslezští kriminalisté vedli náročné prověřování okolností exploze rodinného domu, ke které došlo dne 10. 1. 2015 v Šenově u Nového Jičína. V důsledku výbuchu byl poškozen nejen objekt, ale i jeho zařízení a vozy zaparkované v blízkosti. Značná destrukce objektu následně komplikovala i realizované úkony policistů, neboť hrozilo i další zřícení ostatních částí nosných stěn. Zásadní tak byl posudek statika, ale také zafinancování zajištění celého destruovaného objektu. Navíc v místě existovalo podezření z existence výbušniny, při úkonech tak byla obligatorní přítomnost pyrotechniků v místě.

Vzhledem ke zmíněným okolnostem, hrozícímu zřícení částí budovy i výbuchu, bylo klíčové zajištění bezpečnosti v místě. Následovalo velmi náročné i složité odklízení sutin, pod kterými byly nalezeny ostatky dvou osob. Samotné ohledání místa činu si vyžádalo čtrnáct dnů. V průběhu prověřování pak byla zjištěna identita obou mužů ve věku 50 a 51 let, pohřešovaných chorvatskou policií.

Po shromáždění důkazů bylo zahájeno trestní stíhání 53letého muže pro zločin pojistného podvodu (spáchaného formou spolupachatelství) a přečin neposkytnutí pomoci. Byl podán podnět k návrhu na vzetí obviněného do vazby. Obviněnému hrozí trest odnětí svobody od pěti do deseti let.

Muž je podezřelý, že v závěru roku 2014 sjednal u pojišťovny navýšení limitů pojistného plnění. Za účelem zničení domu výbuchem měl kontaktovat dva muže a dohodnout se na zinscenování pojistné události. Muži měli iniciovat explozi, při které oba utrpěli zranění neslučitelná se životem. Krom lidských obětí byla explozí způsobena i škoda na majetku, přesahující 5 000 000 korun.

V průběhu prověřování policisté spolupracovali s chorvatskými kolegy, poděkování náleží i hasičům (zejména Záchrannému útvaru Hasičského záchranného sboru ČR Hlučín a Hasičskému záchrannému sboru Moravskoslezského kraje), stejně jako pojišťovně.

Inzerce