TOPlist

Za “nezištnou“ pomoc se hojně „odměnili“

Obětí krádeže se stala pětadevadesátiletá seniorka. Dva z podezřelých jsme zadrželi a obvinili, po třetím pátráme.

Počátkem listopadu požádala na tramvajové refýži pětadevadesátiletá seniorka o pomoc vedle stojící dvojici, muže a ženu (40, 36). Postarší ženě se totiž nedařilo přečíst jízdní řád na zastávce Anděl. Muž a žena, oba středního věku, poškozené ochotně pomohli. Zároveň této pomoci zneužili k tomu, že se seniorce vloudili do domácnosti, kterou sdílí s rodinou své dcery. Z té v nestřeženém okamžiku odcizili šperky, jakožto majetek celé rodiny, v celkové hodnotě téměř čtvrt miliónu korun a odešli neznámo kam. Podezřelou ženu se podařilo zadržet dvanáctého listopadu, tedy osm dní po krádeži, v jednom starožitnictví v Praze 6. Tam se snažila zpeněžit jednu z odcizených zlatých broží, vykládanou brilianty, v celkové hodnotě několik desítek tisíc korun. Jejímu souputníku, který čekal venku na chodníku, se podařilo před příjezdem policistů utéct.

Dalším prošetřováním policisté zjistili, že se dvojice chtěla vyhnout trestní odpovědnosti za pomoci takzvaného bílého koně. Tím byl náhodně oslovený bezdomovec (48), kterého nenechavci potkali nedlouho po krádeži na Hlavním nádraží. Muži bez přístřešku dvojice slíbila „celých“ tři sta korun, pokud jim pomůže šperky zpeněžit. A jelikož ten s touto „neodolatelnou“ nabídkou souhlasil, začal několikadenní marathón po zlatnictvích a starožitnictvích. Avšak prodej jako takový neprobíhal dle představ podezřelých. Ve všech obchodech se šperky totiž naráželi na nepřekonatelný problém. Žádný z obchodníků od nich nechtěl šperky vykoupit takzvaně za hotové. Všichni jim nabízeli pouze komisní prodej, tedy, že od nich přijmou zboží, a hotovost jim vyplatí až po prodeji šperků. To byl pro dvojici samozřejmě nepřijatelné. Z toho důvodu obešli celou řadů obchodů, a to od úzkého centra metropole až do okrajových částí.

A proto tehdy, dvanáctého listopadu, došli až do zmiňovaného starožitnictví v Praze 6. Tam nabídli k prodeji jednu z odcizených broží v hodnotě 50.000,- Kč. Netušili ale, že se jedná o obchod, ve kterém právě tuto brož poškození kdysi koupili. Stejně tak netušili, že personál byl poškozenou rodinnou o krádeži neprodleně informován. Proto nemohlo následovat nic jiného, než telefonát prodejců na linku tísňového volání 158. Policisté na konkrétní adresu vyrazili samozřejmě neprodleně, i tak se jim ale podařilo zadržet pouze dva, ze tří podezřelých, konkrétně ženu a zmiňovaného „bílého koně“. Třetí z podezřelých stihl utéct ještě před příjezdem mužů zákona.

Obchodování celé trojice totiž fungovalo tak, že do prodejny šel vždy pouze bezdomovec, na jehož „občanku“ by transakce proběhla, a s ním buď muž, nebo žena. Zároveň bylo standardní, že k prodeji vždy nabízeli pouze jeden z odcizených šperků. S ostatními dalšími čekal druhý z dvojice venku, aby případně „zachránil“, co se dá.

Na základě shora popsaného je nyní šestatřicetiletá žena obviněna z trestných činů krádež, porušování domovní svobody a legalizace výnosů z trestné činnosti. Hrozí jí tak trest odnětí svobody až na pět let. Z druhého vyjmenovaného trestného činu je obviněn i osmačtyřicetiletý bezdomovec. Ten by mohl za mřížemi strávit až čtyři roky.

Kriminalisté samozřejmě pátrají po čtyřicetiletém muži, který stihl utéct před příjezdem policistů, a kterého se doposud nepodařilo najít. Detektivové proto z tohoto místa prosí o pomoc širokou veřejnost. Jakékoliv informace k jeho osobě, nebo místu pobytu, mohou pozorní občané policistům předat prostřednictvím linky tísňového volání 158.

Policisté se navíc důvodně domnívají, že se šestatřicetiletá obviněná žena a hledaný muž mohli popsaného jednání dopustit v mnohem více případech, než je doposud známo. Proto prosíme další případné poškozené, nebo svědky protiprávního jednání této dvojice, aby se taktéž přihlásili policistům prvního policejního obvodu, kteří tento případ prošetřují.

Inzerce