TOPlist

Z poškozených na Táborsku rázem pachatelé

V závěru předminulého týdne přijali táborští policisté oznámení od dvojice mladíků (21, 22) z Jindřichohradecka. Ti jako zaměstnanci jedné ze strakonických firem zaparkovali po rozvozu zboží na Táborsku svou nákladní dodávku v Petrohradské ulici v Táboře. Do vozidla se jim však vloupal zloděj a odcizil jim zde zanechanou provozní finanční hotovost ve výši bezmála 16 000 korun. Případ tak oznámili policii.

Peníze si rozdělili

Na místo okamžitě vyjela táborská hlídka a kriminalistický technik. Zkušení policisté záhy pojali důvodné podezření, že vše se neodehrálo tak, jak mladíci uvedli. Následným šetřením pak policisté prokázali, že mladíci celou krádež vloupáním do vozidla sami zinscenovali, firemní peníze si rozdělili a následně použili pro vlastní potřebu. Pod tíhou důkazů se pak k činu doznali.

Tímto jednáním se však sami stali důvodně podezřelými ze spáchání trestného činu, a to přečinu zpronevěry. Oba čeká soud a trest, mimo jiné, až odnětí svobody na dobu až dvou let.

Hrozí jim pokuta až 50 tisíc

Obdobně pak dopadne každý, kdo nepravdivě uvede, že se stal obětí například loupeže, podvodu či znásilnění. Pokud svým jednáním nenaplní skutkovou podstatu trestného činu, jako výše uvedení mladíci, dopouští se minimálně přestupku křivého vysvětlení, který je ve správním řízení sankcionován pokutou do výše až 50 000 korun.

Na místě je pak všem takovýmto připomenout, že ani recidivisté, natož pak pachatelé začátečníci, jen těžko zkušené policisty, kteří mají za sebou desítky či stovky vyřešených případů, oklamou. Z „poškozených“ se tak rázem stanou pachatelé, které postihne zasloužený trest.

por. Mgr. Miroslav Doubek  

Inzerce