TOPlist

Vykrádal chaty a chalupy, hrozí mu tři roky vězení

Kriminalisté zahájili trestní stíhání proti 23letému mladíkovi, který během září a října letošního roku navštívil celkem osm objektů na Českodubsku.

Počátkem října letošního roku proběhla na Českodubsku v obci Křižany pátrací akce po osobě v celostátním pátraní. Akce se účastnili liberečtí kriminalisté v součinnosti s policisty z Českého Dubu.

Ti měli 23letého muže v pátrání v hledáčku již delší dobu, Na akci se podíleli i policisté z vojenské policie Liberec a psovod se služebním psem z vojenské policie z Litoměřic. Akce byla předem důkladně naplánovaná. Policisté na základě dobré místní znalosti propátrávali rekreační objekt, který se nacházel v těsné blízkosti domu, kde žil otec hledaného muže.

Užíval drogy

Během obhlídky objektu policisté zjistili, že do chalupy se čerstvě někdo vloupal. Nalezli také stopu na okenním parapetu. Policisté měli podezření, že se pachatel může stále zdržovat na místě, či v blízkém okolí, proto se rozhodli o nasazení služebního psa vojenské policie. Mezitím se k této chalupě dostavil otec hledaného muže a hlídce sdělil, že se jeho syn nachází v jeho domě nebo se bude ukrývat v blízkém okolí domu. Policisté neprodleně vyrazili na místo a hledaného muže překvapili v otcově bydlišti. Museli postupovat velice opatrně, neboť předpokládali, že může mít osoba u sebe dvě bodné zbraně, které zmizely z vykradených rekreačních objektů. Další opatrnost byla na místě, neboť věděli, že se jedná o uživatele tvrdých drog. Přestože se muž pokoušel policistům utéct zadním vchodem domu, jeho záměr se mu však nakonec nepodařil.

V domech, do kterých se vloupal, se choval jak doma. Připálil třeba i pekáč

Muž tak skončil na policejní služebně, kde vyšlo najevo, že má na svědomí během měsíců září a říjen celkem 6 případů vloupání do rekreačních objektů a 2 případy vloupání do drážního domku u nádraží Českých drah v Křianech. Zajímavé je, že všech krádeží se dopustil v jedné obci. V chalupách, které nezvaně navštívil, zpravidla konzumoval nějaké potraviny a alkohol, či používal věci běžné denní potřeby. V rekreačních objektech i často přebýval, někdy i delší dobu a choval se zde jako doma. Z některých chalup si odnesl s sebou potraviny a alkohol, občas vzal oblečení a někdy si odnesl i cennější věci, jako například rybářskou výbavu či horské jízdní kolo. Kromě odcizených věcí způsobil další škodu na poškozených zařízeních chat, ať už se jednalo o rozbitá okna či dveře, poškozené okenice apod., tak i na zařízení uvnitř. V jednom případě poškodil pekáč v kuchyni, na kterém připálil maso, či poškodil několik holicích strojků. Celkově všemi krádežemi napáchal škodu za více jak 26 tisíc korun.

Stíhaný je na svobodě

Kriminalisté již proti 23letému muži zahájili trestní stíhání hned pro několik přečinů – přečin krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci. Poté, co si muž převzal usnesení o zahájení trestního stíhání a byly s ním provedeny identifikační úkony, byl obviněný propuštěn na svobodu. Trestní stíhání bude probíhat na svobodě, kde si muž bude muset vyčkat na konečný verdikt soudu. V tomto případě mu hrozí až tříletý trest odnětí svobody.

por. Bc. Vladimíra Šrýtrová

Inzerce