TOPlist

Vyjádření pražské policie k incidentu na Hradčanech

V sobotu, přibližně ve tři čtvrtě na tři odpoledne bylo Hradčanské náměstí z bezpečnostních důvodů pro motoristy zcela uzavřeno policisty Ochranné služby policejního prezídia. V tu samou chvíli se ale na toto náměstí domáhala vjezdu šedesátiletá žena, která své vozidlo označila jako petiční stánek. Díky tomu se zřejmě domnívala, že může vjet prakticky kdykoliv, kamkoliv, což ale není pravdou.

Youtube Video
Podívat se na video

Policisté ochranné služby řidičce trpělivě, přes dvacet minut vysvětlovali, že do této lokality s vozem vjet prostě nemůže. Žena ale jejich argumenty stále odmítala a na vjezdu na Hradčanské náměstí trvala. Na místo proto byli přivoláni policisté místního oddělení k zadokumentování ženina zjevně protiprávního jednání a k jejímu předvedení na služebnu. Důvodem zjištění řidiččiny totožnosti a předvedení na služebnu bylo její opakované neuposlechnutí výzvy úřední osoby.

Řidička ale ve svém vzpurném jednání pokračovala i vůči policistům místního oddělení, a z auta odmítala vystoupit. Ti proti ní proto následně použili donucovací prostředky, kterými ji, po cirka půl hodině její „rebelského“ chování, přiměli opustit vozidlo. Po tomto zákroku měl nastat u šedesátileté řidičky kolaps, pro který jí policisté přivolali zdravotnickou službu. Ta ženu odvezla do nemocnice k preventivní prohlídce. Její závěr zní, že žena s největší pravděpodobností žádný kolaps neprodělala, neboť přímo v nemocnici jakékoliv ošetření striktně odmítla. Řidiččino jednání v tuto chvíli prošetřují policisté místního oddělení pro přestupek proti veřejnému pořádku, který po zadokumentování předají k dořešení příslušnému správnímu orgánu. Zákrok policistů samozřejmě prověřili pracovníci vnitřní kontroly, kteří do této chvíle neshledali na jednání policistů nic protiprávního.

Nutno zmínit, že donucovací prostředky mohou policisté, dle litery zákona použít nejen proti agresivním pachatelům, ale také proti osobám, které kladou takzvaně pasivní odpor. A to je právě shora popsaný případ. Laikům může přijít zvláštní, že policisté použili donucovací prostředky proti ženě, která POUZE seděla za volantem. Avšak řidička tím, že i přes opakované výzvy nechtěla opustit své vozidlo, kladla pasivní odpor, a bránila tak policistům ve zdárném dokončení zákroku. Proto bylo použití donucovacích prostředků v danou chvíli jediné možné řešení vyvstalé situace.

Inzerce