TOPlist

Vyhrožoval jménem Islámského státu bombou. Policie ho vypátrala do 24 hodin

Celý případ se začal odehrávat hned ve čtvrtek ráno. Tehdy operátoři linky tísňového volání přijali první výhrůžku o uložení nástražného výbušného systému. Ten měl být dle oznamovatele uložen v budově Parlamentu ČR.

Bomba se nenašla

Zalarmovány proto byly složky nejen pražské policie, ale i ochranné služby policejního prezídia. Přivolaní pyrotechnici následně konstatovali, že provedená prohlídka zmiňované budovy má negativní výsledek. Nicméně na nezbytně nutnou dobu bylo nutné zastavit provoz na přilehlých komunikacích, což doslova paralyzovalo tamní silniční dopravu.

Další výhrůžky následovaly zhruba v hodinových intervalech

Druhá z těchto výhrůžek směřovala do pražské zoologické zahrady, konkrétně ke kleci s makaky. I tam muselo vyjet několikero policejních hlídek, včetně pyrotechnika a psa, určeného k vyhledávání výbušnin. I v tomto případě měla následná prohlídka negativní výsledek.

Třetí výhrůžka pak byla více méně trojnásobná, a měla dokonce mezinárodní přesah. Její autor totiž upozorňoval, že tentokrát je bomba uložena na třech místech ve švýcarském Zürichu. Jedním z těchto míst mělo být tamní letiště, dalším pak kavárna.

Vše bylo pokládáno za závažnější kvůli zašťiťování IS

Všeobecně lze říci, že policisté žádnou z takovýchto výhrůžek v žádném případě nikdy nepodceňují. Avšak v těchto popsaných případech museli být muži zákona obzvláště ostražití, neboť autor výhrůžek se zaštiťoval Islámským státem.

Případ začali okamžitě prošetřovat kriminalisté devátého oddělení prvního policejního obvodu.

Těm se v sobotu, nedlouho před polednem, podařilo u nádraží Veleslavín vypátrat a zadržet třicetiletého, česky hovořícího muže. Ten se po předvedení na policejní služebnu k popsanému jednání, tedy ke všem pěti výhrůžkám, přiznal.

Přiznal i výhrůžky z minulého týdne…

Ba co víc, zadržený se dokonce doznal k tomu, že je také autorem výhrůžky, na kterou museli pražští policisté reagovat v průběhu minulého týdne.

Případ jako takový kriminalisté prošetřují pro podezření z trestného činu šíření poplašné zprávy. Zda ale dojde k jeho projednávání před soudem je otázkou.

U zadrženého totiž bylo provedeno znalecké zkoumání v oboru psychiatrie, kdy na základě předběžných výsledků lékař rozhodl o okamžité hospitalizaci zadrženého v psychiatrickém zařízení. Nicméně prošetřování případu i nadále probíhá.

por. Mgr. Tomáš Hulan

Inzerce