TOPlist

Vydával se za policistu a okradl turistky. Pomůžete muže vypátrat?

Od desátého listopadu prošetřují policisté místního pražského oddělení Masarykovo nádraží případ falešného policisty.

Ten den v ulici Na Poříčí oslovil neznámý muž dvě anglicky hovořící turistky. Představil se jim jako policista cizinecké policie a ukázal jim jakýsi služební průkaz.

Ženy tudíž neměly důvod jakkoliv pochybovat, a vyhověly jeho žádosti. Muž je totiž požádal o předložení všech bankovek, které mají v danou chvíli u sebe, aby prověřil, zda není některá z nich falešná.

Z předložených bankovek některé zmizely

Na to mu turistky předložily eura, libry a české koruny. Muž zkontroloval pravost bankovek, kdy neshledal jedinou závadu, a proto bankovky vrátil a s ženami se rozloučil.

Kontrolované až následně zjistily, že jim policista vrátil v přepočtu o téměř sedm tisíc korun méně, jenže ten už ale byl, bůh ví kde.

Pachateli hrozí tři roky

Popsaný případ prošetřují policisté pro podezření z trestných činů krádež a poškození cizích práv. Pachateli těchto deliktů hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.

Jenže falešného muže zákona se zatím nepodařilo vypátrat, a proto se nyní policisté obrací s prosbou o pomoc na širokou veřejnost. Pokud byste kdokoliv poznal muže na videozáznamu a věděl byste například, kde momentálně přebývá, předejte nám prosím tyto indicie prostřednictvím linky tísňového volání 158.

Totožnost policisty jde ověřit i pomocí tísňového volání

Určitou radou, jak se nestat obětí falešného policisty je, řádně se přesvědčit, že se skutečně o policistu jedná. V popsaném případu nebyly turistky následně schopny předložený „služební průkaz“ jednoznačně popsat.

Proto vězte, že pokud se policista v civilu představuje služebním průkazem, musí být součástí toho průkazu i odznak policisty, či kriminalisty.

Pokud byste i tak měli jakékoliv pochyby, můžete si pravost policisty ověřit ještě prostřednictvím operátorů linky tísňového volání 158.

Více fotografií též ZDE

por. Mgr. Tomáš Hulan

Inzerce