TOPlist

Volání na 158 bylo letos o Vánocích na Liberecku méně

Operátoři tísňové linky přijali o Vánocích přes sedm desítek volání. Řešili nehodu, fyzická napadení i jeden pokus o sebevraždu.

Vánoce bývají pro většinu z nás významným dnem v roce, kdy se scházíme se svými blízkými, obdarováváme se a užíváme volna a klidu. Ne všichni ale mají to štěstí být právě o Vánocích se svými blízkými, jako například složky Integrovaného záchranného systému, tedy i policisté sloužící na Integrovaném operačním středisku policie Libereckého kraje. Právě o Vánocích nemohlo být s rodinami sedm policistů, kteří zajišťovali chod operačního střediska a přijímali volání na lince 158.

Sedmdesát telefonátů

Jaký byl den na operačním středisku o Vánocích, kolik přijali policisté telefonátů a jakého charakteru byly přiblíží vedoucí Integrovaného operačního střediska Libereckého kraje plukovnice Barbora Maralíková. „Letos o Vánocích jsme přijali na sedmdesát telefonátů. V porovnání s běžným rokem je to méně událostí, průměr za den je letos devadesát devět,“ přiblížila Maralíková a dodala, že: „celkově se nápad, ale i počet volání na linku 158  rok od roku snižuje.“  

Chlapec chtěl ukončit život…

Policisté přijímali oznámení o dopravních nehodách, rušení nočního klidu, krádežích, fyzických napadeních. „Přijali jsme i jedno vážnější oznámení o pokusu sebevraždy. 23letý chlapec chtěl právě na Vánoce ukončit svůj život skokem pod auto. Po střetu s vozem ještě vstal a běžel asi sto metrů, pak se sesunul k zemi. Z místa ho odvezli zdravotníci a podle posledních informací,  které mám k dispozici mladík přežil a je v péči lékařů. Událost se stala v deset hodin večer a v krvi mladíka koloval alkohol, naměřili mu přes dvě promile,“ popisuje jeden z případů Maralíková. „Takže i když smutný případ, přesto nakonec skončil pozitivně a mladý muž přežil,“ uzavírá Barbora Maralíková.

Vánoce byly klidné

Z pohledu vedoucí Integrovaného operačního střediska byly Vánoce tím klidnějším dnem v roce. „Jinak tomu bude zřejmě při oslavách příchodu Nového roku. Bujaré oslavy s sebou většinou přinášejí i spousty emocí, vypjatých situací, své samozřejmě udělá i alkohol, který mnohdy odstartuje různé hádky, potyčy či fyzická napadení,“ říká Barbora Maralíková. „Ale to je zatím všechno ještě před námi, uvidíme, co nám poslední den v roce přinese,“ uzavírá Maralíková.

mjr. Bc. Vlasta Suchánková

Inzerce