TOPlist

VIDEO: Pražská policie odhalila a dopadla 10 falešných policistů

V lednu letošního roku policisté veřejnost informovali o případu loupežného přepadení páru v jejich domě v Saturnově ulici na Praze 10. T

Krajští detektivové na případu už od prvopočátku velmi usilovně a pečlivě pracovali, vyšetřování měli navíc ztížené minimem zajištěných stop na místě činu, lupiči totiž použili k jejich zahlazení dezinfekční prostředek. Po necelém roce nakonec přinesly jejich dlouholeté zkušenosti ovoce. V minulých dnech se jim podařilo společně s pražskou zásahovou jednotkou zadržet pět mužů, které z tohoto skutku podezřívali. Čtyři Češi ve věku 35, 31, 26 a 25 let a pětadvacetiletý Slovák skončili v budově ředitelství v Kongresové ulici, kde je nakonec vyšetřovatel obvinil ze spáchání trestného činu loupeže, porušování domovní svobody a neoprávněného opatření platebního prostředku. S ohledem na způsobenou škodu, téměř tři čtvrtě milionu korun, jim hrozí až dvanáctileté vězení.

Pětatřicetiletý hlavní organizátor pracoval v minulosti jako voják, účastnil se misí v Afganistánu a až do roku 2016 byl v podmínce za trestný čin omezování osobní svobody. Jeho pětadvacetiletý kamarád byl v podmínce do roku 2016 za případ vydírání na Praze 4, mladý Slovák má v rejstříku trestů záznam za podvodné jednání, další obviněný má podle soudu v Praze 5 na svědomí zpronevěru a poslední z pětice nebyl v minulosti soudně trestaný. Kriminalisté podali státnímu zástupci podnět k návrhu na uvalení vazby, soudce nakonec jejich návrhu vyhověl a pětici obviněných tak poslal do vazební věznice.

Akce Fixinela
Shodou okolností ve stejném týdnu zadrželi kriminalisté z třetího policejního obvodu z oddělení loupeží pětici jiných mužů, kteří mají na svědomí dva velmi podobné případy.

V neděli 10. srpna přijela po osmé hodině večer k rodinnému domu v Hloubětíně Škoda Fabia, vystoupili z ní dva muži v policejních kombinézách, zazvonili na majitelku domu a představili se jako policisté, kteří provedou domovní prohlídku. Žena je bohužel pustila dovnitř a dvojice falešných policistů prošla celý dům, až narazili na její životní úspory. Pak ženu napadli elektrickým paralyzérem a odtáhli ji do koupelny, kde ji spoutali a ústa přelepili lepicí páskou. Sebrali pak obálku s penězi a utekli do vozidla, kde na ně čekal pětapadesátiletý řidič a organizátor celé akce.

Kriminalisté na případu začali pracovat a zjistili, že velmi podobný případ se stal v Újezdě nad Lesy už 28. července. Když dvojici mužů v policejních kombinézách otevřel manželský pár, falešní policisté opět pod záminkou provedení domovní prohlídky vešli do domu. V rámci této falešné domovní prohlídky pak „zabavili“ mobilní telefon, pistoli, zlaté šperky, příruční trezor, fotoaparát, dýmky a hotovost asi dvacet tisíc korun. Přitom poškodili například taburet imitující velbloudí sedlo nebo secesní obývací stěnu a škoda se tak vyšplhala k téměř sto tisícům korun. Z místa pak opět odjeli stejnou fábií jako u předchozího skutku.

Kriminalisté složitě porovnávali oba případy, dnem i nocí na vyšetřování pracovali a nakonec zjistili, že podezřelými jsou dva bratři a bývalí policisté z Brna a jejich dva kamarádi, velmi zkušení recidivisté a netrestaný mladý muž. Minulý týden 17. září, přesně ve 4 hodiny a 50 minut, více než dvě stovky policistů z pražského krajského ředitelství, třetího policejního obvodu, celostátních útvarů, společně s kolegy z královehradeckého a středočeského kraje, kriminalisty a zásahovou jednotkou z Brna, dále Armádou ČR, leteckou službou nebo kynology, zadrželi pět podezřelých mužů na různých místech republiky. Čtyři recidivisté a jeden v minulosti netrestaný skončili v pražské Zenklově ulici, kde je nakonec vyšetřovatel obvinil ze spáchání trestného činu loupeže, porušování domovní svobody, krádeže, poškození cizí věci, nedovoleného ozbrojování a držení zakázaných bojových prostředků. Během domovních prohlídek kriminalisté například zajistili vůz Škoda Fabia, pistoli s desítkami nábojů, plynové pistole, bleskovici, notebooky, vysílačky, 22 mobilních telefonů, obdobu policejního majáku, nejrůznější výstrojní součástky policie a padělané příkazy k domovním prohlídkám nebo falešný občanský průkaz. Obviněným hrozí za tyto skutky až desetiletý pobyt za mřížemi.

Z rejstříku trestů vyplývá, že čtyři z pěti zadržených mají na svědomí trestní minulost násilného charakteru. Mladšího z bratrů, osmatřicetiletého bývalého policistu, odsoudil městský soud v roce 2011 k pěti letům trestu odnětí svobody za vydírání a poté byl v podmínce až do roku 2018. Ve stejný den byl jeho o tři roky starší bratr odsouzen za tento skutek Městským soudem v Praze k pěti letům vězení a od roku 2013 byl rovněž v podmínce, a to až do konce roku 2018. Pětapadesátiletý hlavní organizátor byl od roku 1997 soudně trestaný za násilnou trestnou činnost a v podmínce byl až do konce roku 2017. Čtvrtý, třicetiletý muž, má podle soudu na svědomí zanedbání povinné výživy a podvod, do poloviny roku 2016 byl v podmínce a poslední šestadvacetiletý obviněný nebyl v minulosti soudně trestaný.

Vyšetřovatel podal státnímu zástupci podnět k návrhu na uvalení vazby u tří hlavních aktérů, kam je nakonec soudce poslal. Zbylí dva pak skončili po obvinění na svobodě. S ohledem na závažnost skutku si nakonec celý případ převezmou do vyšetřování detektivové z pražského krajského ředitelství v Kongresové ulici.

no images were found


[tiskovka]por. Bc. Jana Rösslerová
tisková mluvčí PČR
FOTO, VIDEO: PČR[/tiskovka]

Inzerce