TOPlist

VIDEO: Kriminalisté při realizaci zajistili půl tuny konopí

Přerovští kriminalisté zabývající se problematikou drog, tzv. „Toxi tým“ ukončili téměř roční akci s názvem „HOTE“.

Operativním šetřením v prostředí s drogovou problematikou pojali pracovníci „Toxi týmu“ podezření na pěstírnu konopí. Bezmála rok operativně pátracích činností ukončilo akci s názvem „HETO“ dne 3. 6. 2014 zadržení šesti osob podezřelých ze spáchání zvlášť závažného zločinu Nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Jednalo se o čtyři muže vietnamské národnosti ve věku 26,29,37 a 48 let a o dva šestatřicetileté muže české národnosti z Přerovska. Pět z nich je stíháno vazebně. Stíhání jednoho z Čechů je vedeno na svobodě. Zadržení osob proběhlo ve spolupráci s policisty Pohotovostního a eskortního oddělení KŘPM. V souvislosti se zadržením pachatelů byla zabavena tři vozidla a menší finanční hotovost.

Dnes již obvinění pachatelé se společně podíleli na pěstování konopí v prostorách jedné z budov firmy na ulici Družstevní v Hranicích na Moravě. Pravděpodobně od konce roku 2012 do června 2014 v místnostech k tomu speciálně technicky vybavených, například vzduchotechnikou, ventilátory, svítily a jinými pomůckami vypěstovali tzv. indoorových způsobem přesně nezjištěný počet rostlin konopí s obsahem tetrahydrokanabinolu využitelných pro toxikomanii. Předpokládáme, že mohli během roku sklízet až čtyřikrát.

Z každé sklizně pak mohli mít 150 kilogramů sušené hmoty. Pozn. jeden kilogram sušené hmoty je od pěstitelů prodejný za téměř 70 tisíc korun. Platbu za nájem a spotřebovanou energii platili pravidelně formou měsíční úhrady. Při realizaci dne 3. června 2014 zajistili kriminalisté v prostorách pěstírny celkem 2 135 rostlin konopí v syrovém stavu o celkové váze půl tuny! Jednalo se o kvalitně vybudovanou a vybavenu indoorovou pěstírnu konopí, s pořizovací cenou předběžně kolem několika set tisíc korun.

Tímto však policejní práce neskončila. Několik dalších dní probíhaly procesní úkony s obviněnými. Dále také domovní prohlídky a jiné úkony za pomocí znalců na chemické složení rostlin, nebo z oboru energetiky. Při domovních prohlídkách zajistili kriminalisté sestavenou další indoor pěstírnu, která měla být převezena k využití v jiných prostorách.

Obviněným tímto hrozí trest odnětí svobody až na 10 let.


[tiskovka]por. Mgr. Bc. Marie Štrbáková, DiS.
tisková mluvčí PČR
VIDEO: PČR[/tiskovka]

Inzerce