TOPlist

VIDEO: Civilista zadržel pachatele série loupežných přepadení

Pražští detektivové loni zadrželi a v uplynulých dnech dokončili vyšetřování případu lupiče, který má na svědomí minimálně 28 loupeží v Praze a na různých místech republiky. Dvou a půl tisíci stránkový spis k sériovému lupiči je u soudu a už zítra proběhne hlavní líčení.

Detektivové pražského krajského ředitelství a kriminalista z třetího policejního obvodu pracovali od června roku 2009 na případu sériového lupiče, který nejen na území metropole přepadával sázkové kanceláře, bary, herny, směnárny, zlatnictví nebo banky. Muž postupně loupil v Praze, Berouně, Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Kolíně nebo v Havlíčkově Brodě a vždy požadoval finanční hotovost pod pohrůžkou použití revolveru nebo i granátu. Celkem si pácháním loupeží přišel na částku více než 1,6 milionu korun.

Loni 3. října ho však dopadl v Havlíčkově Brodě náhodný kolemjdoucí právě ve chvíli, když lupič vycházel z banky, kterou před několika okamžiky přepadl. Tam s legálně drženým revolverem a granátem F1 v ruce hrozil obsluze: „ Je mi vše jedno a vyhodím všechny do vzduchu“. Když odešel s lupem více než 200 tisíc korun ven, duchapřítomný jednatřicetiletý muž, který celé přepadení sledoval, podezřelého pohotově zadržel. Následně přijelo několik policejních hlídek, lupiči nasadily pouta a převezly ho na služebnu.

Poté, co se o zadržení lupiče dozvěděli detektivové pražského krajského ředitelství, okamžitě se vydali do Havlíčkova Brodu, protože si byli téměř jisti tím, že s největší pravděpodobností se jedná o muže, kterého už podezřívají z několika loupeží nejen v Praze, ale i na různých místech republiky. S sebou měli i zpracovanou obsáhlou tabulku loupeží, která mapovala vytipované skutky a pohyb podezřelého muže. Jejich dlouholetá praxe a zkušenost se jim pak potvrdila, během výslechu se jim totiž podezřelý muž přiznal ke spáchání 24 skutků a kriminalisté si proto nakonec celý případ převzali.

Zadržený pětapadesátiletý zedník skončil ve vazební věznici a kriminalisté začali s doslova mravenčí prací. Spis o dvou a půl tisících stránkách obsahuje výpovědi poškozených, svědků, odborná vyjádření z různých odvětví (od pyrotechniky a genetiky až po daktyloskopii nebo psychiatrii). Během vyšetřování kriminalisté například zjistili, že obviněný lupič netrpí žádnou duševní poruchou a k páchání trestné činnosti ho dohnala špatná životní situace – neměl totiž pravidelný měsíční příjem, nedokázal tak pokrýt náklady na bydlení a stravu, a protože byl zatížený exekucemi, začal hrát na výherních automatech a ruletu v domnění, že se jeho finanční situace zlepší. Dopadení sériového lupiče bylo pro policisty navíc o to těžší, že jeho trestní rejstřík byl zcela bez záznamů a je samotář, který nevyhledával společnost.

V srpnu letošního roku pak detektivové podali státnímu zástupci návrh na podání obžaloby a už zítra proběhne u soudu hlavní líčení, kde bude soudce rozhodovat o osudu lupiče. Tomu hrozí s ohledem na způsobenou škodu až dvanáctileté vězení.


[tiskovka]por. Bc. Jana Rösslerová
tisková mluvčí PČR
FOTO + VIDEO: PČR[/tiskovka]

Inzerce