TOPlist

Vánoce, Vánoce přicházejí. A s nimi bohužel též i kapsáři…

V nadcházejícím předvánočním čase apeluje policie na zvýšenou pozornost na soukromé věci kvůli kapsářům a zlodějům, kterých pravidelně v těchto dnech přibývá.  Vydala i soubor několika rad a pravidel bezpečného chování:

– Při procházkách a nákupech na vánočních tržištích se vyplatí rozdělit peníze na  menší částky, uschovat je a nosit je odděleně.

– Nikdy nenechávejte peněženku a doklady na vrchu kabelky či nákupní tašky. V nákupním centru, obchodech a obchodních domech nikdy nenechávejte tašku či kabelku v prostoru nákupního vozíku a už vůbec ne v sedáku pro dítě.

– Buďte ostražití v prostředcích městské hromadné přepravy, kde je v předvánočním čase neustále nával cestujících. Kapsáři zde „pracují“ buď samostatně, nebo ve skupinách, což je pro ně bezpečnější. Vyvolají zmatek, natlačí se k vytipované osobě, někdo z nich ukradne peněženku, předá ji dalšímu, který ji schová. Skupina se tváří, jako by k sobě nepatřila a vystupují většinou společně.

– Ženám doporučujeme mít ruku na zipu kabelky či tašky.

– Mládež by si měla dávat pozor na své batohy. Batoh na zádech v tlačenici není v bezpečí.

– Mužům doporučujeme uložit peníze a doklady do náprsní kapsy bundy či kabátu, která je na zip.

– Při delším cestování vlakem či autobusem za vánočními nákupy platí stejná pravidla. Svá zavazadla musíte mít i zde neustále pod kontrolou – spát rozhodně  nedoporučujeme. Je lepší vyhýbat se lidem, kteří jsou viditelně pod vlivem  alkoholu, drog nebo jsou agresivní.

– Při výběru finanční hotovosti z peněžního bankomatu je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Nedopusťte, aby vás při zadávání PINu někdo rušil. Všímejte se  nestandartně fungujících a vypadajících bankomatů (nějaké přídavné čtecí  zařízení, miniaturní kamera apod.). V případě takového zjištění informujte Policii České republiky.

– Při bezhotovostních platbách v obchodě, restauraci apod. zadávejte PIN co nejopatrněji, nepouštějte platební kartu z dohledu. Dohlédněte, aby byl k jedné vaší platbě vyhotoven pouze jeden doklad o provedení transakce. Doklady od provedených transakcí včetně potvrzení výběrů z bankomatů hned nevyhazujte – uschovejte je alespoň po dobu tří měsíců.

A co dělat, když už přece jen k okradení dojde?

Při odcizení peněženky, dokladů, platební karty je nutné neprodleně vše nahlásit na Policii České republiky, nejlépe v místě, kde došlo k odcizení nebo na linku 158. Je třeba zachovat pokud možno klid, uvést vaše jméno, telefonní číslo, vaši přesnou adresu a popsat událost. Policii bude zajímat co nejvíce důležitých údajů o události a pachateli – jeho popis: pohlaví, věk, výška, účes, obličej, chůze, fyzické zvláštnosti, oblečení, způsob řeči. Policie s vámi následně sepíše na služebně protokol. Váš popis uvedený v protokolu je důležitý pro konečné zadržení a usvědčení pachatelů těchto krádeží.

Při odcizení platební karty je nutné provést okamžitě její blokaci u peněžního ústavu, který vám ji vydal.

Rej kapsářů už začal. Dokazují to aktuální případy

Poslední dvě krádeže věcí při sobě zaevidovali policisté na Jablonecku během uplynulého víkendu. První z nich se stala již v pátek 27. listopadu večer v Tanvaldě v ulici Krkonošská, kde kolem devatenácté hodiny dosud neznámý pachatel využil nepozornosti jednoho z návštěvníků baru a ukradl mu peněženku, kterou měl položenou před sebou na stole. V odcizené peněžence měl poškozený uloženou finanční hotovost a osobní doklady. Zloděj mu v tomto případě způsobil škodu ve výši 18.000,- Kč. Ke druhé krádeži došlo hned následující den, a to krátce před třiadvacátou hodinou na jedné z diskoték v Jablonci nad Nisou. V této době opět dosud neznámý pachatel odcizil mladíkovi z pravé kapsy zimní bundy, kterou měl na sobě, mobilní telefon zn. Sony Xperia Z5 Compact  v hodnotě 10.000,- Kč. Pachatelé obou skutků se dopustili trestného činu krádeže, za jehož spáchání jim v případě dopadení hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

 

nprap. Dagmar Sochorová

Inzerce