TOPlist

V Krkonoších se zřítila nákladní lanovka, jeden člověk zemřel

V obci Přední Labská (u Špindlerova Mlýna) došlo v pátek, krátce před půl devátou večerní, k pádu nákladní lanovky, ve které byli převáženi lidé. Jedná se o lanovku vedoucí k chatě Bumbálka.

Na místo okamžitě vyrazily posádky horské služby ze širokého okolí, jednotka HZS Královéhradeckého kraje ze stanice Vrchlabí, dobrovolní hasiči z JSDH Špindlerův Mlýn, dále posádky ZZS Královéhradeckého a Libereckého kraje a hlídky PČR. Na místo vzlétl také vojenský vrtulník W3A-Sokol z Plzně, protože v nepříznivém počasí, jaké momentálně panuje v Krkonoších, mohou zasahovat právě jen vojáci. Nicméně cestou byl vrtulník kvůli vysokému riziku odvolán.

Lanovka spadla do zalesněného terénu. Podle prvotních informací PČR bylo na místě zraněno pět lidí, včetně dvou dětí. Všichni byli předáni do péče záchranářů. Podle dalších informací z místa měla jedna osoba zemřít. Záchranáři museli dvě osoby zaintubovat. Zraněné čtyřleté dítě bylo transportováno do nemocnice v Hradci Králové.

Příčiny a okolnosti pádu na místě vyšetřují policisté.


JEDNOTLIVÁ VYJÁDŘENÍ ZASAHUJÍCÍCH SLOŽEK:


Nákladní lanovka spadla s 5 osobami na palubě v oblasti Přední Labské. Informaci o nehodě přijali dispečeři tísňové linky 155 krátce před půl devátou večer. Podle svědků z místa nehody mělo dojít ke zřícení z odhadnuté výšky dvou desítek metrů.

Na místo vyrazili záchranáři okamžitě po zavolání z nejbližších výjezdových posádek, včetně záchranářů z Libereckého kraje a složek integrovaného záchranného systému. První posádky na místě provedli lékařské třídění u všech zraněných a urgentně poskytly péči podle priorit naléhavosti k odvrácení selhání životních funkcí.

Jedna osoba podlehla závažnosti neslučitelných zranění se životem na místě. Na palubě nákladní lanovky cestovaly nezletilé osoby. Jedna z nich utrpěla závažná zranění několika tělesných systémů. Druhá osoba lehčí zranění. Záchranáři je z místa transportovali do péče lékařů traumatologického centra Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Dvě dospělé ženy utrpěly závažná poranění a lékaři je museli napojit na přístroje pro podporu životních funkcí.

Jilemničtí záchranáři transportovali jednu z těchto žen do traumatologického centra v Liberci a druhá žena za kontinuální monitorace a podpory životních funkcí skončila v traumatologickém centru Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kde již čekaly týmy urgentních specialistů připraveni na příjem všech zraněných. Vzhledem k závažnosti celé události nelze stanovit žádné prognózy.

[tiskovka]Tomáš Ježek
tiskový mluvčí
ZZS KHK[/tiskovka]Událost byla na operační středisko hasičů ohlášena o půl deváté večer. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Vrchlabí a dobrovolní hasiči ze Špindlerova Mlýna. Lanovka se zřítila z výšky zhruba dvaceti metrů a skončila na druhém břehu Labe. Hasiči tak měli velmi těžký přístup ke zraněným osobám. Lávka přes řeku byla ve špatném technickém stavu a hasiči se tak museli ke zraněným osobám brodit po pás vodou na druhý břeh.

Při nehodě zemřel muž, další dvě ženy a dvě děti hasiči v náručí a na zádech přenesli na přístupné místo, kde je předali do péče záchranné služby. Čtyři osoby byly s různě závažnými zraněními převezeny do nemocnic v Královéhradeckém a Libereckém kraji. Hasiči darovali dvěma dětským pacientům plyšové dráčky Záchranáčky. Ještě večer byli na místo přivoláni policejní psychologové a také psycholog Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje, kteří poskytli nezbytnou péči rodinným příslušníkům.

Během dnešního dopoledne se hasiči na místo vrátili a asistovali Policii ČR při vyšetřování příčin této tragické nehody.

[tiskovka]Martina Žahourková
tisková mluvčí
HZS Královéhradeckého kraje[/tiskovka]U tragické nehody na místě zvaném Bártlova lávka zasahovali kromě členů Horské služby i Hasiči z Vrchlabí a Špindlerova Mlýna, Policie ČR a Zdravotnická záchranná služba. „Právě ti nás před tři čtvrtě na devět požádali o spolupráci, takže jsme na místo ihned vyslali čtyři záchranáře nejen se zdravotnickým vybavením, ale také s lanovou technikou pro vyprošťování zraněných z nepřístupného terénu,“ uvedl k výjezdu Pavel Jirsa, zástupce náčelníka Horské služby Krkonoše.

Při sjezdu osob z chaty se zřejmě nákladní plošina utrhla, sjela po laně a narazila do můstku před její dolní stanicí. Příčiny nehody v současné době šetří Policie ČR. Faktem ale je, že lanovka nebyla v žádném případě určena pro převoz osob. Pro horskou chatu Bumbálka slouží k transportu zavazadel ubytovaných, zásob a dalšího materiálu.

Členové HS u nehody po příjezdu pomáhali především s ošetřením poraněných osob a s jejich transportem na nosítkách k čekajícím sanitním vozům. Tato část akce zabrala horským záchranářům přibližně 1,5 hodiny. Zranění byli odvezeni do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, jedna z žen pak do nemocnice v Liberci.

„Vzhledem k povaze celé události vyslal Hasičský sbor na horskou chatu i podpůrný psychologický tým. Požádali nás o transport na Bumbálku, kam jsme je kolem čtvrt na dvě v noci převezli a asi po jedné hodině jsme je svezli zpět do Špindlerova Mlýna,“ komentoval okolnosti noční akce Pavel Jirsa. Dodal, že i přes tragické okolnosti musí poděkovat všem složkám Integrovaného záchranného systému, které se na záchraně zraněných podílely, za perfektní spolupráci a koordinaci v akci.

[tiskovka]Pavel Jirsa
zástupce náčelníka Horské služby ČR
oblast Krkonoše[/tiskovka]V pátek 29. 11. 2013 došlo krátce po dvacáté hodině v katastru obce Špindlerův Mlýn na Přední Labské k nešťastné události, při které se zřítila korba nákladní lanovky. V době zřícení se v této nacházelo pět osob. Osmatřicetiletý muž pád z několika metrové výšky nepřežil, dvě ženy a dvě děti byly vozidly lékařské pomoci transportovány do nemocničních zařízení. Z důvodu zhoršených klimatických podmínek, těžko přístupného terénu a nulové viditelnosti bylo ohledání místa pádu lanovky odloženo na sobotní dopoledne 30. 11. 2013.

V průběhu sobotního dopoledne a částečně i odpoledne proběhlo na místě zřícení ohledání místa. Uvedená lanovka z dosud provedeného šetření měla sloužit pouze k přepravě materiálů. Nákladní lanovka tedy nebyla s největší pravděpodobností určena k přepravě osob. Při samotném ohledání místa byla provedena prohlídka konstrukce lanovky, tažného lana a samotného navijáku s motorem, který zajišťoval pohyb celého zařízení. Z dosud provedeného šetření jsme zjistili, že tažné lano prasklo, následkem čehož zřejmě došlo k pádu zavěšené lanovky, která spadla směrem ke korytu řeky Labe.

Proč k přetržení lana došlo, by měla objasnit nařízená expertíza, které bude lano podrobeno. Při ohledání na místě pracoval policejní technik, pracovník služby kriminální policie a vyšetřování a policisté ze Špindlerova Mlýna, kterým svou technickou pomocí a technickými prostředky bezpečný výkon služby při samotném ohledání v těžko přístupném terénu zajišťovali hasiči ze Špindlerova Mlýna a Vrchlabí.

Do současné doby nedošlo ze strany Policie České republiky v Trutnově k zahájení trestního stíhání konkrétní osoby. Míra zavinění a zjištění přesné příčiny pádu uvedené lanovky budou předmětem dalšího šetření.

[tiskovka]por. Bc. Udo Ertner
tiskový mluvčí PČR[/tiskovka]

no images were found

Inzerce