TOPlist

V budově celního úřadu v Paskově došlo k výbuchu, 7 zraněných

Sedm jednotek hasičů zasahovalo (dosud většina z nich zasahuje) od úterního rána 18.11.2014 u výbuchu s následným požárem, který se stal uvnitř patrové budovy Celního úřadu v Paskově (okres Frýdek-Místek). Je evidováno celkem sedm zraněných, z toho až pět těžce, skončili v nemocnicích. Výbuch poničil jak zadní vnější zeď úřadu, tak sousední přízemní objekt soukromé firmy.

Hasiči byli o výbuchu informováni v úterý ráno krátce před osmou hodinou. Na místo vyjelo celkem 16 hasičských vozidel sedmi jednotek z okresů Frýdek-Místek a Ostrava-město. Na místě zasahují dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Ostrava-Zábřeh a Frýdek-Místek, hasiči z Biocelu Paskov a letiště Ostrava-Mošnov a tři jednotky dobrovolných hasičů – Paskov, Krmelín a Vratimov.

Hasiči po příjezdu na místo zjistili, že jde o výbuch s následným požárem, při kterém byly evakuovány zhruba tři desítky osob. Zdravotnické záchranné službě MSK předali celkem šest zraněných osob (hlavně s popáleninami), pět z nich bylo převezeno do nemocnic, šestá ošetřena na místě. Sedmá zraněná osoba sama dojela do zdravotnického zařízení a požádala o ošetření.

Hasiči dostali oheň pod kontrolu během několika minut, pak už obtěžoval okolí pouze silný kouř. Mj. i proto, že nebylo jasné, zda všechny osoby unikly včas do bezpečí, dostali hasiči do rukou lopaty a vidle a vyhazovali sutiny a zbytky písemných materiálů z přízemních kanceláří oknem ven.

Na místě je dosud vedle zasahujících jednotek hasičů také několik hasičských vyšetřovatelů z HZS MSK, z Policie ČR i pyrotechnici. Příčina vzniku požáru nebyla ještě v 11:00 hodin jasná, nebyly dány ani jednotlivé vyšetřovací verze.

Protože výbuch hnul jednou z obvodových zdí celního úřadu, na místo byl povolán statik. Ten konstatoval, že nosné části nebyly narušeny, takže bude patrně stačit přestavět onu narušenou zeď. Žádné další nebezpečí pro okolí celního úřadu zřejmě nehrozí.

Vybrané jednotky hasičů dnes odpoledne pokračovaly v činnosti na místě výbuchu a požáru v Paskově, když většina jednotek odjela před polednem na základny.

Zůstali zde mj. hasiči, kteří pomocí přístroje kontrolovali stabilitu výbuchem vyhnuté obvodové zdi, automobilový jeřáb, který mj. dopravil vyšetřovatele hasičů na střechu, a také velký hasičský evakuační autobus, v jehož teple a suchu se od rána až do 12:30 zdržovalo 10 evakuovaných osob, v dřívějších hodinách jich bylo maximálně 15.

Příčina výbuchu není stále známá, Policie ČR již vyloučila použití nástražného výbušného systému.

Inzerce