TOPlist

URNa, zásahovka, prvosledy, obvod, vyjednavač, záchranka, kriminálka – perfektní práce

Dovolte mi, abych se jako laik a pozorovatel dnešní události v Příbrami trochu zamyslel nad tím zákrokem a vlastně celým děním, tak jak jsem měl možnost ho sledovat.

Na místo jsem, co by novinář, dorazil zhruba za 50 minut od nahlášení události policii. V tu dobu už policisté z prvosledů a obvodních oddělení ve spolupráci se strážníky měli zajištěný tzv. perimetr. Tedy bezpečnou zónu, která oddělovala civilisty od místa zásahu. Zároveň byl perimetr dostatečný na to, aby útočník nemohl sledovat opatření v televizi či na internetu prostřednictvím live přenosů.

Líbila se mi i práce mluvčí policie, která nás novináře držela v bezpečné vzdálenosti, ale zároveň jsme měli možnost si něco natočit a měli jsme neustále informace dost podstatné pro naši práci.

To, že šlo o složitou situaci dokreslovala i přítomnost náměstka policejního prezidenta na místě. Policie měla totožnost pachatele, věděla že vlastní legálně zbraň a že má uvnitř osm lidí poté, co jednu z rukojmích propustil.

Nešlo tedy o zfetovaného maníka z airsoftovou zbraní. Šlo o muže, který pociťoval pravděpodobně křivdu a chtěl ukázat na nespravedlnost. Ukázat tak, že si vzal rukojmí. To jsou ti nejtěžší pachatelé. Odhodláni ke všemu. Proto je na místě vyzdvihnout práci policejních vyjednavačů, kteří emoce, naštvaného, možná zhrzeného člověka drželi na uzdě. Mezi tím kriminalisté pátrali po motivech, ověřovali informace pro zásahovou jednotku Středočeského kraje a samozřejmě Útvar rychlého nasazení, který jako jediný má mandát v Česku osvobozovat rukojmí.

Jednání s takovým člověkem musí být složitá a nesmírně náročná. Už jen proto, že víte ten fakt, že uvnitř banky je člověk, který pociťuje křivdu a se zbraní, s reálnou pistolí tam ohrožuje 8 nevinných lidí.

Dalším aspektem, který bych chtěl vyzdvihnout je načasovaní a správné rozhodnutí o zákroku. Sebemenší chyba mohla znamenat obrovskou tragédii. Jedna mylná

informace o vyjednavačů, od kriminálky a celá situace mohla skončit jinak. Je na místě také vyzdvihnout práci velitele opatření. Ten totiž na sebe vzal velkou zodpovědnost za celý zákrok a za to, že za pomocí výbušek se šlo dovnitř. Velmi často na to velitelé nemají tzv. „koule“. Tady je evidentně na to měl.

Samotný zákrok komentovat nechci, protože když je něco perfektní netřeba to komentovat. To že „Urňáci“ nejsou ořezávátka, ví asi každé malé dítě. O tom, že si nehrají na nafoukané kovboje mě přesvědčil fakt, že si kluky ze středočeské zásahovky vzali s sebou na to, aby jim minimálně kryli záda.

Zákrok bez zranění rukojmích i samotného pachatele. K tomu se prostě nedá nic napsat. To je prostě paráda. Nikomu se nic nestalo, díky profesionalitě, výcviku, koordinaci, načasovaní, zázemí a hlavně odvaze. Děkuji za to, že to všichni dnes na náměstí TGM v Příbrami zvládli na jedničku. Zvládli to i přesto, že na ně občas lidé plivají špínu, zvládli i přes to, že to dělají leckdy za méně než prodavačka v supermarketu. Dobrá práce kluci a holky!

Inzerce