TOPlist

Účetní na Královéhradecku vyvedl z účtů 25 milionů korun. Pak i vraždil

Kriminalisté rozšířili trestní stíhání účetního obviněného z vraždy.

Královéhradečtí kriminalisté pokračují v intenzivním vyšetřování všech okolností, které mají nebo by mohly mít jakoukoliv souvislosts vraždou, ke které došlo 22. prosince 2015 v Trutnově (//www.policie.cz/clanek/vrazda-v-trutnove.aspx?q=cHJuPTE%3d).

V této souvislosti rozšířili trestní stíhání 46letého muže, který je důvodně podezřelý, že 56letého podnikatele zavraždil, ze spáchání zvlášť závažných zločinů zpronevěra a podvod.

Externí účetní podnikatele napadl a usmrtil

Již z prvotního vyšetřování bylo zřejmé, že externí účetní podnikatele napadl a usmrtil po té, co vyšlo najevo, že z jeho firmy měl podvodně vylákat několik milionů korun. Případ tedy začali kromě kriminalistů vyšetřující násilnou trestnou činnost šetřit i specialisté na hospodářskou kriminalitu.

Vyšetřovatelé zjistili, že obviněný muž hospodářskou trestnou činnost páchal tak, že nejprve získával důvěru majitelů subjektů, pro které účetnictví zpracovával. Poté, co mu téměř absolutně věřili, buď měl oprávnění platby na své účty přímo sám posílat, nebo mezi platební příkazy připravené k autorizaci přimíchal platby na své vlastní bankovní účty. Velmi dobře znal mechanismy zaúčtovávání a principy finančních kontrol. Využíval pracovního vypětí a vytížení osob, pro které pracoval. Svoji roli zde tedy sehrála jejich téměř bezmezná důvěra k němu a tím i nepozornost při odsouhlasení jednotlivých platebních příkazů. Mezi podnikateli měl dlouho pověst velmi kvalitního a precizního účetního.

Nestandardní bankovní operace

Bohužel již v minulosti ale někteří podnikatelé zjistili, že jsou na jejich účtech nestandardní bankovní operace nebo objevili nesrovnalosti v účetnictví, policii ale své podezření neoznámili. Obviněný muž je vždy přesvědčil, že se jedná o chybu, za kterou se velmi omlouvá a okamžitě ji napravil. Někteří dokonce vypověděli, že věděli, že účetní propadl hazardu a že si půjčoval peníze, které obratem naházel do výherních automatů. Ani tehdy ale žádné kroky nepodnikli. V té době již obviněný začal tak zvaně vytloukat klín klínem. Peníze, které vrátil, byly většinou z účtů dvou firem zavražděného podnikatele, nebo z účtu jedné Krkonošské obce. Peníze z těchto účtů používal i pro svoje gamblerství.

Kriminalisté zjistili, že tímto způsobem podvodně vyvedl ze třech účtů, které měl oprávnění spravovat, téměř 25 miliónů korun.  

Zdvojené i fiktivní platby

V některých případech se jednalo o zdvojené, v některých případech o zcela fiktivní platby. Nebyly výjimkou platební příkazy převyšující sto tisíc korun. Kromě těchto podvodných plateb mu pravidelně každý měsíc na účet přicházely dohodnuté finanční odměny za poskytované služby v účetnictví. Měsíčně si na těchto smluvních odměnách vydělával kolem 120 tisíc korun. Tato částka mu ale podle jeho slov nestačila, začal si tedy vypomáhat podvody a zpronevěrou. Kriminalisté zadokumentovali jeho nezákonné jednání od začátku roku 2011 do červa 2015. Vyšetřování i nadále pokračuje.

Muž je od počátku svého zadržení, tedy od vánočních svátků loňského roku, stíhán vazebně. Za spáchání zvlášť závažných zločinů zpronevěra a podvod hrozí pachateli až 10leté vězení. Vzhledem k předchozímu obvinění z vraždy hrozí ale obviněnému muži trest až 20ti letý, případně trest výjimečný.

mjr. Mgr. Ivana Ježková

Ilustrační foto

Inzerce