TOPlist

U výbuchu ve vile na Novojičínsku zasahovalo 6 jednotek hasičů

Šest jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů zasahovalo v sobotu 10.1.2015 odpoledne až do večera u následků výbuchu v suterénu rozlehlé dvoupatrové vily v obci Šenov u Nového Jičína nedaleko obchodního střediska. Výbuch si vyžádal jedno lehké zranění – zřejmě letící střep z okna poranil na noze muže (52 let), který stál vedle vily u zaparkovaného auta.

Výbuch krátce po patnácté hodině bylo slyšet několik stovek metrů daleko – i v centru Nového Jičína. Tlaková vlna rozbila mnoho oken ve vile, posunula částí jedné strany obvodového zdiva a způsobila zřícení části stropu sklepa (tedy podlahy přízemí).

Na místo vyjely dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic v Novém Jičíně a Ostravě-Zábřehu, tři jednotky dobrovolných hasičů – Starý Jičín, Suchdol a Příbor, a také hasiči z letiště Leoše Janáčka.

Hasiči velmi rychle uhasili menší požár. Protože se začalo rychle stmívat, instalovali balónová světla a začali odklízet ze sklepa trosky a zbytky zdiva. Pak pomocí hydraulických vzpěr a dřevěných trámů zapažovali nezřícené části stropu sklepa i se vstupem, aby tam mohli pustit dva pátrací psy – ze Záchranného útvaru hasičů (HZS ČR) v Hlučíně a z Městské policie Ostrava.

Výskyt žádné zavalené osoby v sutinách nezjistili psi ani poté hasiči z Ostravy při pátrání štěrbinovou kamerou tam, kam se psi nedostali. Štěrbinovou kameru přivezli ze stanice HZS MSK Ostrava-Zábřeh příslušníci její jednotky, kteří jsou zároveň zařazeni do specializovaného vyhledávacího odřadu USAR, zaměřeného na městskou zástavbu (Urban Search And Rescue).

Přivolaný statik po prohlídce (společně s velitelem hasičského zásahu) předběžně upozornil na nutnost vyzdění velké části jedné strany obvodové zdi. Místo bylo zhruba v 19:30 hodin předáno ke střežení Policií ČR. Hasičské jednotky odjížděly na své základny. Není vyloučeno, že za výbuch může zemní plyn. Zaměstnanci plynařské firmy ihned přívod plynu do vily zastavili a prověřovali, zdali jsou potrubí, vedoucí v zemi pod zahradou, dostatečně těsná.

Inzerce