TOPlist

TESTOVALI JSME: Svítilna FENIX UC35

Ve spolupráci se společností ARIGA, výhradním distributorem LED svítilen značky Fenix, jsme měli možnost otestovat nový model taktické nabíjecí svítilny Fenix UC35. Ve zkratce řečeno, našli jsme kvalitní svítilnu za poměrně přijatelnou cenu.

Není potřeba si nic nalhávat. Bez svítilny se žádný policista, strážník, či hasič neobejde. Po našem minulém testu svítilny Fenix TK22 jsme se trochu obávali, neboť jsme se již „namlsali“ a naše nároky byly vysoké. Ale stejně, jako v případě svítilny Fenix TK22, ani její „menší sestra“ Fenix UC35 nás nezklamala. Svítilnu jsme klasicky otestovali při naší běžné činnosti, tedy při dokumentaci zásahů složek IZS. Protože převážně fotíme v noci, nebyla o využití svítilny nouze. Mimo jiné se dostala k pátrací akci v nepřehledném terénu. Svítilnu jsme pak na týden zapůjčili policistům z hlídkové služby.

Svítilna Fenix UC35 je vyrobena z leteckého tvrzeného hliníku typu T6 s velmi odolným povrchem. Ve svítilně je použita špičková výkonná LED Cree XM-L2 U2 s životností až 50 000 hodin. K dispozici je 6 režimů svícení, kdy na nejsilnější „turbo“ režim (960 lumenů) vydrží svítilna svítit zhruba 70 minut (digitální automatika jí však kvůli ochraně před přehříváním po pěti minutách přepne do nižšího režimu). Dosvit je v tomto případě až 200 metrů. Na nejslabší z režimů pak svítilna zvládne svítit až 150 hodin. Využití najde také odstrašující stroboskopický režim s proměnnou frekvencí. Policistům se v příslušenství nabízí možnost dokoupení červeného dopravního kužele.

K napájení lze použít nabíjecí li-ion akumulátor typu 18650, který je součástí balení, nebo případně dvě jednorázové 3V lithiové baterie typu CR123A (stejné baterie, jako u Fenix TK22). Akumulátor je možno dobíjet přímo ve svítilně prostřednictvím vestavěného micro-USB portu (kabel je součástí balení).

Svítilna je 15 centimetrů dlouhá a v průměru má 2,54 centimetru. Nejednoho uživatele jistě potěší její nízká hmotnost, která je 99 gramů bez baterií a 145 gramů včetně akumulátoru. Vysoká odolnost proti pádu pak zaručuje bezproblémový pád svítilny z výšky jednoho metru. Co se vody týká, je svítilna Fenix UC35 vodotěsná do hloubky dvou metrů.

Svítilna má paměť a po vypnutí se při následném zapnutí spustí automaticky v posledním použitém režimu. Díky taktickému vypínači a možností připevnění kabelového spínače je svítilna vhodná k použití nejen v oblasti myslivosti, ale především v bezpečnostních složkách. Ke svítilně pak je možné dokoupit také červený dopravní kužel, což se u policie často hodí. Pouhým detailem a malým bonusem pak je možnost dokoupení různých držáků do aut, montáže na řidítka kola, cyklistickou přilbu, či na zbraňovou lištu.

Výhradním distributorem svítilen Fenix je právě již zmiňovaná společnost ARIGA se svým eshopem Kronium.cz Cena svítilny je 2599,- Kč včetně DPH.

Klady
+ Cena
+ možnost nabíjení přes vestavěný micro-USB port
+ Vysoká svítivost
+ Malá hmotnost
+ Přijatelná cena
+ Vysoká odolnost
+ Vodotěsnost
+ Automatická ochrana proti přehřátí

Zápory
-Provoz na Turbo režim 960 lumenů je omezen na 5 minut v kuse, poté se svítilna sama přepne do režimu 460 lumenů
-Chybí možnost regulace velikosti světelného kužele (tuto možnost je nahrazuje konstrukce reflektoru, který umožňuje zároveň vidět jak do dálky ostře zaměřeným středem kuželu, tak v nejbližším okolí díky širokému světelnému haló)

V našem testu svítilna obstála na výbornou a můžeme ji proto doporučit. Pro běžný výkon služby je jednou z ideálních svítilen. Pokud můžeme něco takzvaně „vypíchnout“, pak bychom rádi vyzdvihli její vodotěsnost.

Inzerce