TOPlist

Ten, kdo pobírá neoprávněně sociální dávky, může skončit ve vězení

Sociální dávky mají pomáhat lidem, kteří se ne vlastní vinou dostali do obtížné životní situace. Případně pomáhat rodičům se zabezpečením péče o dítě. Jičínští kriminalisté ale zjistili, že někteří žadatelé pobírali sociální dávky neoprávněně.

Například dvaačtyřicetiletá žena z Kopidlenska, která v  roce 2013 získala příspěvek na osobní vozidlo pro svoji dceru ve výši 40 tisíc korun, které však nezakoupila a peníze měla použít pro jiné účely. Z tohoto důvodu je žena podezřelá ze spáchání podvodu, za což jí v případě prokázání viny hrozí až dva roky.

Obdobně je na tom i pětatřicetiletá žena z Jičínska.  Ta měla v roce 2014 neoprávněně pobírat příspěvek na péči pro svého syna a to v době, kdy byl umístěn ve zdravotnickém zařízení. Celkem takto získala částku ve výši 12 tisíc korun. Téměř 126 tisíc korun musí vrátit pětačtyřicetiletá žena z Hořic, která od roku 2010 do roku 2014 měla neoprávněně pobírat příspěvek na péči pro svoji dceru, která však byla umístěná ve zdravotnickém zařízení. S ohledem na výši škody hrozí ženě až pět let vězení.

por. Hana Klečalová DiS.

Inzerce