TOPlist

Středočeští záchranáři úspěšně resuscitovali novorozence

Neuvěřitelné, úžasné, fantastické. Tak tyto pocity zažívali záchranáři ze středočeské zdravotnické záchranné služby, kteří se vrátili večer 22. ledna 2014 z jednoho ze svých výjezdů v Kladně.

Nedlouho předtím přišla výzva na tísňovou linku – porod v chodu, dítě nedýchající, promodralé, nereagující. Operátorka zdravotnického dispečinku okamžitě začala po telefonu instruovat na místě přítomnou babičku k poskytování laické resuscitace.

Posádka, která dorazila na místo, musela nejen ihned zahájit rozšířenou neodkladnou resuscitaci u nedýchajícího novorozence – chlapečka, ale navíc zjistila, že poblíž matky se nachází další novorozenec, tentokrát holčička. Maminka totiž očekávala dvojčata a k porodu došlo předčasně.

U chlapce se podařilo obnovit účinnou srdeční činnost, nicméně oba novorozenci s nízkou porodní hmotností vyžadovali následně během celého transportu do kladenské nemocnice intenzivní medicínskou péči.

„Záchranářům středočeské záchranky, a to operátorkám, lékařům, sestřičkám i řidičům patří obrovský dík a poklona za špičkově a vysoce profesionálně odvedenou práci. Bez jejich znalostí, dovedností a zkušeností mohlo vše dopadnout úplně opačně, a to navzdory veškerému vybavení, které jsou dnes záchranky schopny k pacientům všech věkových kategorií dopravit,“ řekl ředitel středočeské záchranné služby MUDr. Martin Houdek.

Celý příběh má šťastný konec. Bratříček se sestřičkou jsou v bezpečí specializovaného novorozeneckého oddělení a největší nebezpečí je zažehnáno.

„Budiž tento případ mementem i zastáncům plánovaných domácích porodů, neboť komplikace u porodů mohou nastat v řádu sekund, na jejich řešení pak už zbývají pouze minuty“, dodává k této příhodě MUDr. Jiří Knor, lékařský náměstek ředitele středočeské záchranky.

[tiskovka]Tereza Vojtová
tisková mluvčí
ZZS Středočeského kraje[/tiskovka]

Inzerce