TOPlist

Středočeským celníkům ujížděl pašerák léků, vezl zásilku potřebnou k výrobě 8 kilogramů pervitinu

Cestou necestou, polem nepolem….tak nějak by se dala nazvat honička šestačtyřicetiletého muže slovenské národnosti a středočeských celníků, kteří v závěru akce zajistili třicet kilogramů tablet léku Cirrus.

Pašování léků s obsahem pseudoefedrinu k výrobě drog v ČR neubývá. Dokazuje to aktuální případ, kterým se minulý týden zabýval Celní úřad pro Středočeský kraj.

Minulou středu krátce po třinácté hodině si středočeští celníci na silnici R7 vytipovali osobní vozidlo Renault Fluence se slovenskou státní poznávací značkou. Hlídka mobilního dohledu se rozhodla chvíli vozidlo sledovat, a po té ho zastavit na nejbližším bezpečném a ke kontrole vhodném místě. Hlídka vozidlo zastavila na odstavné ploše u Komořanského tunelu. Ve chvíli, kdy celníci vystoupili ze služebního vozidla a chtěli započít kontrolu zaměřenou na pátrání po zboží uniklém celnímu dohledu, se muž v Renaultu prudce rozjel a začal hlídce zběsile ujíždět.

Hlídka se okamžitě vydala vozidlo pronásledovat. Za pomoci majáků a zvukového výstražného zařízení se celníci snažili vozidlo ujíždějící místy až dvousetkilometrovou rychlostí zastavit. Řidič ve své zběsilé jízdě, kdy nebezpečně kličkoval mezi ostatními vozidly, pokračoval přes Pražský okruh na dálnici D1. Celníci nebezpečného řidiče vyzývali pomocí megafonu k zastavení vozidla nejprve jménem zákona a později i pod hrozbou použití donucovacích prostředků, ale řidič na nic nereagoval.

Z dálnice D1 ve směru na Brno sjel výjezdem EXIT 15 na Velké Popovice a pokračoval přes dva kruhové objezdy, které projel v protisměru, na silnici č. 107. Před Velkými Popovicemi na začátku lesa odbočil na polní cestu, po které ujížděl nepřiměřenou rychlostí směrem na Kunice. Ve chvíli, kdy se mobilní hlídka středočeských celníků opět pokusila vozidlo zastavit, tak řidič prudce odbočil do zasetého pole a pokračoval v něm několik set metrů. Pokračoval podél plotů zahrad přilehlých domků, kde sjel do příkopu oddělujícího zaseté pole a přilehlý travnatý porost. Když hlídka dojela k místu zapadlého vozidla, spatřila jeho řidiče, jak běží směrem k oplocení přilehlých zahrad.

S ohledem na porost a špatnou viditelnost plotu je nanejvýš pravděpodobné, že oplocení neviděl a pokoušel se o útěk před hlídkou. Celníci muže dostihli a za použití donucovacích prostředků hrozby namířenou střelnou zbraní a přiložením pout ho omezili na osobní svobodě. V místě mezi dopadeným řidičem a jeho vozidlem nalezli celníci tři igelitové pytle, které byly plné bílých tablet.

Celníci si na pomoc přizvali své kolegy psovody se psy cvičenými na vyhledávání drog. Pes označil místo, kde se drogy převážely. Jednalo se o prostor před předním sedadlem spolujezdce stíhaného vozidla. Následně označil i tři nalezené pytle.

Muž ve věku 46 let slovenské národnosti převážel takzvané prekurzory, výchozí látky pro výrobu drog. Z množství třiceti kilogramů tablet léků Cirus by se dalo vyrobit 8 kilogramů pervitinu. Zadržené léky totiž obsahují pseudoefedrin – látku, která je k jeho výrobě zneužívána. Odhad ceny 8 kg drog prodávaných běžně po 1 gramových dávkách na černém trhu, je 8 milionů korun ( 1g/1000,-Kč). Za trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy teď muži hrozí trest odnětí svobody v délce až deseti let. Léky celníci zajistili a společně s pachatelem předali Policii ČR.

Inzerce