TOPlist

Statečné psí srdce: pes POLUX a psovod Michal Záruba z Trutnova

Ve čtvrtek 31. března 2016 byl vPraze v rámci ankety s názvem  Statečné psí srdce  redakce známého časopisu Psí kusy  oceněn služební pes německý ovčák POLUX, a to samozřejmě se svým psovodem prap. Michalem Zárubou ze Skupiny základních kynologických činností Trutnov. Ocenění převzal v kategorii Statečné psí srdce – Záchranný čin služebních a záchranářských psů. Jedná se o významné ocenění významného činu a nutno zmínit, že v této kategorii mohly toto ocenění získat stovky psů z celé České republiky věnující se služebním povinnostem či psů záchranářů. Jedná se o služební  psy Policie České republiky, psy vojenské a městských policií, horské služby, celní správy a dalších psů profesionálních záchranářů, což jsou v rámci republiky jistě stovky.

Záchrana lidského života

Náročný výkon, za který byl Polux odměněn, spočíval v záchraně lidského života a to konkrétně muže, který se po neúspěšné krádeži dal na útěk s tím, že si vezme život. Muže Polux s Michalem Zárubou našli po náročné 7 kilometrové trase v náročném terénu.K náročnosti „pronásledování“ se vyjádřil i sám Michal: Jelikož ve stopách v sypkém hlubokém sněhu nebyl patrný dezén podešve obuvi, nemohl jsem stopy podezřelého vizuálně rozeznat a kontrolovat tak činnost Poluxe. Musel jsem se tak plně spolehnout na činnost zvířete. V lesním porostu mimo cesty byla pachová stopa podezřelého křížena stopami lesní zvěře a místy byla znehodnocena sněhovými sesuvy ze stromů. Stopa vedla velmi náročným, svažitým terénem a místy prostupovala houštinami a křovisky. Polux ji i přes všechny komplikace a náročnost terénu po celou dobu naprosto spolehlivě sledoval.

Na závěr je nutno zmínit, že i kolegové z Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje Poluxovi a Michalu Zárubovi gratulují a váží si jejich nasazení při výkonu služby.

por. Bc. Jan Čížkovský

Inzerce