TOPlist

„Skandální video“ pražských strážníků? Nikoliv, jen rutinní zákrok proti opilým individuím

Byť nechápu proč, koluje po internetu po delší odmlce opět starší video z pražských Letňan, kde strážníci Městské policie zpacifikovali zjevně opilého muže.

Youtube Video
Podívat se na video

„SKANDÁLNÍ VIDEO: Strážníci zadrželi mladíka. Měli na to právo?“ objevilo se na jednom z českých zpravodajských serverů. Pro začátek – strážníci mladíka zajistili pro podezření z přestupkového jednání, zadržení probíhá v případě, že je někdo podezřelý z trestného činu, což nebyl tento případ.

Když pominu fakt, že tato opilá individua začala natáčet zákrok až od určité chvíle (nikoliv od začátku), dostávám se k tomu, že tak jako tak, tito „lidé“ šli do celé situace s jediným cílem – vyprovokovat strážníky a následně se nechat poplácat po rameni a nechat se politovat na internetu. V případě, že osoba uposlechne výzev strážníka, vše proběhne v poklidu a po lustraci tato osoba pokračuje dále.

Ve zprávě zpravodajského serveru se píše: „Není samozřejmě jasné, co se dělo, než začal autor videa natáčet, ale vzhledem k tomu, že strážníci klidně stojí a nic nedělají, tak nemohl provést nic protizákonného.“ Takže pokud strážník / policista neběhá na videu s pistolí a nestřílí okolo sebe, tak se vlastně nikdy nic neděje? Zvláštní názor. Pokud se osoba před začátkem natáčení videozáznamu dopustila například přestupku, proč by měla ležet na zemi v poutech? Naopak v tom vidím vstřícnost strážníků, kteří chtěli celou situaci řešit v klidu.

„Podle komentářů pod videem a vyjádření dívky, která mladíka brání, měli strážníci u sebe jeho občanský průkaz, ale nijak ho neprověřovali a jen tak stáli a na mladíka koukali. On mezitím chodil kolem nich po nástupišti a vykřikoval vulgární urážky na adresu prezidenta Zemana, i samotných strážníků,“ pokračuje zpráva na serveru. Takže sám autor zprávy přiznává, že se dotyčná osoba dopustila přestupkového jednání, nicméně v dalších části zprávy popisuje, že se vlastně nic nestalo. K části „jen tak stáli a na mladíka koukali“ bych napsal jediné: Strážník předá informace o osobě dozorčímu / operačnímu, který provádí lustraci v budově operačního střediska, případně služebny strážníků. Strážník, jak je na videu jasně vidět, nemá k dispozici osobně žádné lustrační zařízení. Nechápu tedy, co víc by měl dělat. To měl běžet do místa bydliště dotyčného muže, aby u jeho rodiny ověřil, zda je to opravdu on? Jednoduše předal informace pomocí radiostanice dále a čekal na výsledek. Nic víc, nic méně.

„Ze záběrů není zcela patrné, jestli se strážníka při výkřicích dotknul, ale je možné, že ano – minimálně se zdá, že jednomu ze strážníků shodil z hlavy čepici. Reakce obou mužů zákona přichází velmi rychle. Opilého muže začnou odvádět a pacifikovat, kroutit mu ruce za záda, až skončí na zemi pod koleny strážníků.“ A mohu to zde psát neustále dokola – na strážníka / policistu se nesahá. Ve chvíli, kdy někdo přijde ke strážníkovi a shodí mu čepici – je toto normální? Jak by se líbilo vám, jakožto spořádaným občanům, kdyby k vám někdo přišel a jen tak vám shodil z hlavy čepici? A poté vůči vám začal „startovat“ s křikem tak, jako muž „startoval“ vůči strážníkům? Přišlo by vám to normální? Opravdu byste to nijak neřešili? Nehledě na fakt, že strážník je úřední osoba a takovéto jednání vůči němu je prostě nepřípustné.

„Je jasné, že chování opilého muže není v pořádku, ale je otázkou, jestli byl i zákrok městských strážníků zcela v pořádku. „Video trvá 6 minut a oni celou dobu mají jeho občanku a jen čuměj. Kdyby to sepsali a občanku mu vrátili, tak k tomuhle vůbec nedošlo,“ myslí si jeden ze čtenářů diskutujících pod videem.“ Od posouzení správného provedení zákroku je zde inspekce městské policie. Sám v něm nevidím jediný problém. Osoba se dopustila přestupkového jednání a tak byla zajištěna. Lidé si často pletou demokracii s anarchií. Každý dnes zná svá práva, ale spousta lidí neřeší, že mají také nějaké povinnosti.

V neposlední řadě – tykání a vulgární výrazivo vůči strážníkům? Vidíte chování osob na videu? Je toto normální? Připadalo by vám normální, kdyby k vám v obchodě přistoupila prodavačka a spustila na vás „co je vole? co tady hledáš? co chceš ty zmrde?“ Opravdu je to normální?

Sečteno a podtrženo. Muž na videozáznamu se dopustil minimálně přestupku proti občanskému soužití, § 49 odst. 1 písm a) zák 200/1990 Sb. citace : „Kdo jinému ublíží na cti tím, že ho urazí nebo vydá v posměch“. Nehledě na možné neuposlechnutí výzvy a další. Navíc cestující v prostředcích MHD DPP a v jejich prostorách dle přepravního řádu mají zakázáno: „chovat se hlučně, hlasitě provozovat hudbu (též reprodukovanou hudbu nebo řeč)“

Práce strážníků / policistů není v tomto směru nikterak jednoduchá. Na osoby pod vlivem alkoholu, které se chovají nevhodně naráží prakticky denně. A jak prohlásil již Albert Einstein: „Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost. U té první si tím však nejsem tak jist.“

Na závěr bych rád podotkl jedno – kdo schvaluje jednání těchto osob a troufá si tvrdit, že se ničeho nedopustily, přál bych mu, aby ho tyto osoby s takovýmto chováním navštívily u něj doma. Aby se vůči němu chovaly stejně, jako vůči strážníkům. Zajímal by mne poté názor tohoto člověka.

Inzerce