TOPlist

David pomohl přiotrávené ženě, dům uchránil před možným výbuchem

Dne 4. března se David, policista z Oddělení hlídkové služby Praha I., oblékal do sportovního oblečení v šatně v Krakovské ulici. Měl zrovna po denní směně a chystal se do tamní posilovny, kterou mají příslušníci OHS k dispozici, když však procházel okolo zamčené recepce, spatřil zmateného, vietnamsky hovořícího, muže. Ten bušil na dveře služebny a očividně již vysílen se Davidovi svěřil se svým problémem.

„Muž mi sdělil vyděšeným a vyčerpaným hlasem, že jeho příbuzná leží na zemi v koupelně, a že se již snažil přivolat záchrannou službu, jen neví, zda mu kvůli drobné jazykové bariéře na dispečinku rozuměli,“ řekl Policejnímu deníku policista David.

Muž policistovi řekl adresu, kde se žena nachází, policista poté kontaktoval telefonem službu vykonávajícího policistu na OHS. Policista se rozběhl na místo, v tu chvíli už k domu přijížděla záchranná služba, včetně vozidla lékaře. Policista ženu nalezl v přízemní restauraci, společně s ní se v restauraci nacházela početná skupina Vietnamců, kteří se bezvládně ležící ženě snažili pomoci, a kteří jí také ze zmíněného bytu snesli o 3 patra dolů. Do koupelny se rodina ženy dostala vylomením zámku.

Policista zjistil, že se v bytě nachází karma, rychle proto vyběhl do třetího patra.

„V bytě se svítilo, požádal jsem proto muže, aby mi odemknul a aby se zdržoval pouze na chodbě. Okamžitě po vstupu do bytu jsem ucítil jemný zápach plynu a těžce se mi dýchalo, muže jsem proto vyzval, aby informoval lidi okolo s tím, aby nerozsvěceli světla. Na místo jsem přivolal hasiče, kterým jsem sdělil, že plamen v karmě již nehoří,“ uvedl dále David.

Vzhledem k nebezpečnosti situace policista vypnul elektrický proud v celém bytě, dále otevřel všechna okna, která našel, aby se byt urychleně odvětral.
„Vzhledem k tomu, že se mi těžce dýchalo a začínala se mi točit hlava, běžel jsem se ven z bytu nadýchat čerstvého vzduchu, do toho ale k bytu přiběhla příbuzná ženy a požadovala její doklady. Muže jsem pustil do předsíně, aby doklady našel, proti ženě jsem ale musel zakročit a do bytu jí v rámci vlastní bezpečnosti nepustit. Jakmile muž doklady našel, vyvedl jsem ho z bytu,“ pokračoval policista David.

V dalších chvílích příslušník OHS Praha I. v civilu prohledal celý byt, aby vyloučil, že se v něm ještě někdo nachází. U muže se ještě pro jistotu informoval, zda nemají doma nějaké děti, či zvířata, muž odpověděl, že ne. Přivolaní hasiči již v bytě žádné nebezpečné koncentrace nenaměřili, zejména díky tomu, že policista byt skvělým způsobem odvětral.

Na místo dále dorazily hlídky policistů z místního oddělení, oddělení hlídkové služby, nebo například stálá výjezdová skupina kriminalistů. Záchranáři převezli nadýchanou ženu do nemocnice Na Homolce. Samotnému policistovi v civilu se udělalo po opuštění objektu nevolno, kolegové mu proto přivolali záchrannou službu, která ho ošetřila.

Obyvatelům domu bylo doporučeno, aby si nechali provést revizi karmy, ale také plynových rozvodů.

Díky duchapřítomnosti policisty tak bylo zabráněno většímu neštěstí, za své jednání si zaslouží naše uznání, dobrá práce.

Inzerce