TOPlist

Sedmého ročníku Dne bezpečí a pořádku v Mělníku se zúčastnili i policisté


Ve čtvrtek 19. května 2016 proběhl v mělnickém parku Na Podolí VII. ročník preventivně prezentační akce Den bezpečí a pořádku. Jedná se o prezentaci výstroje, techniky a práce policistů, strážníků, záchranářů, hasičů a dalších složek. Akci zahájil za přítomnosti vedoucích pracovníků zúčastněných složek starosta města Mělník MVDr. Ctirad Mikeš.

Děti si vyzkoušely výcvik

Na travnaté ploše parku byla připravena celá řada ukázek. Děti si pod vedením strážníků městské policie vyzkoušely jejich výcvik. Policejní psovodi předvedli ukázku zadržení pachatele služebním psem. Následovala společná ukázka Policie ČR a zdravotnické záchranné služby. Záchranáři byli přivoláni k ošetření sraženého chodce. Při záchraně jeho života byl jeden ze záchranářů napaden a zraněn řidičem motocyklu. Na místě musela zasahovat i policejní hlídka, která zpacifikovala a zadržela motorkáře a pomohla záchranářům s poskytnutí první pomoci a naložení zraněných. Poslední ukázkou v tomto prostoru bylo představení policistů z Oddělení služební hypologie Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy. Policisté na koních předvedli průchod davem, zásah proti demonstrantům. Koně nerozhodil ani oheň, mávání vlajkami či pyrotechnika.

Hašení různých látek

Na parkovišti v těsné blízkosti hypermarketu Tesco seznámili hasiči nejen děti, ale i dospělé s hašením různých látek například jak správně uhasit hořící olej na pánvi. Úplně posledním bodem programu byla společná ukázka všech složek integrovaného záchranného systému, tedy policistů, hasičů a záchranářů. Ve vozidle Škoda Scout po dopravní nehodě zůstaly zaklíněné dvě zraněné osoby. Záchranáři i hasiči postupovali velmi rychle a profesionálně, od navázání komunikace, zajištění životních funkcí, vystříhání a vyproštění zraněných až po jejich naložení a odvoz sanitkou. Policisté zatím zajistili místo dopravní nehody, odkláněli dopravu a po odjezdu záchranářů začali zajišťovat a dokumentovat veškeré stopy. Celý průběh byl okomentován odborníky, kteří vysvětlili, k čemu na místě dochází a proč je postup takový jaký je.

Prohlídka policejní techniky

Celé dopoledne si mohli účastníci prohlédnout i policejní techniku, jako například policejní čtyřkolku, vozidlo dopravních policistů, kterým vyjíždějí k dopravním nehodám nebo jejich vozidlo na tzv. skrytý dohled. Nechyběla ani policejní loď a kolo. U stánku kriminalistických techniků si zájemci mohli nechat sejmout otisky prstů a prohlédnout jejich nový automobil. Členové pořádkové jednotky předvedli svou výzbroj a výstroj. Ve stánku oddělení tisku a prevence čekaly na děti malé dárky v podobě omalovánek, pexesa, vystřihovánky policejní techniky a mnoho dalších. Pomyslnou třešničkou na dortu byl policejní vrtulník Letecké služby Policejního prezidia ČR, který přistál v prostoru parku nedaleko prezentace práce policie.

Na tomto dni se podíleli ukázkou své práce a činnosti i další účastníci, jako například Český červený kříž, Centrum seniorů Mělník, BESIP, Městská policie Mělník, Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje, výjezdové stanoviště Mělník a mnoho dalších. Počasí nám přálo, všichni odcházeli spokojení, plní zážitků a dojmů.

por. Mgr. Markéta Johnová

Inzerce