TOPlist

Rozsáhlá trestná činnost na Českotřebovsku odhalena


Jednadvacetiletý muž z Ústí nad Orlicí si vyslechl obvinění pro podezření ze spáchání přečinů krádež a poškození cizí věci, kterých se měl dopustit společně s o dva roky a pětadvacet let staršími komplici z Orlickoústecka.

Obviněný měl v České Třebové nejprve sám poškodit pět zaparkovaných vozidel a své řádění ukončit poškozením okna jednoho z domů ve stejně lokalitě. Škodu si majitelé vyčíslili na více jak 14 tisíc korun.

Následně již trio mužů mělo začátkem letošního roku násilím vniknout do klubovny jednoho ze sportovních klubů v České Třebové a uvnitř odcizit ve zdi zabudovaný trezor s uloženou finanční hotovostí. Sportovcům tímto jednáním způsobili škodu ve výši 25 tisíc korun.

Další nezákonné jednání


Dalšího nezákonného jednání se zřejmě dopustili začátkem měsíce února, tím že se vloupali do jedné z mateřských škol na Českotřebovsku. Násilím překonali několik skleněných výplní oken, ale od vnitřních prostor školky se nedostali. Majiteli budovy způsobili škodu vyčíslenou na 4 tisíce korun.

Ve stejném období se měli vloupat do budovy pánského kadeřnictví v České Třebové, kde stejně jako v případě školky rozbili skleněnou výplň okna budovy, ze které odcizili dvě pokladničky. Po zjištění, že jsou prázdné, obě nedaleko zahodili. Majitelce tím způsobili škodu ve výši 1500 korun.

Třiadvacetiletý muž byl obviněn ze stejných trestných činů jako jeho výše uvedený komplic a navíc se nezákonného jednání měl dopustit i přesto, že byl rozsudkem Okresního soudu v Ústí nad Orlicí odsouzen pro majetkovou trestnou činnost k odnětí svobody podmíněně ve výměře 8 měsíců.

Násilím měli vniknout do lékarny

Při rozkrývání trestné činnosti vyšlo najevo, že šestačtyřicetiletý muž s dalším pětatřicetiletým mužem měli v závěru loňského roku násilím vniknout do budovy jedné z lékáren v České Třebové, ze které odcizili trezor s finanční hotovostí, peněžní poukázky, dárkové poukazy, sedm balení opiátů a klíče. To vše za 143 tisíc korun.

U staršího z mužů s dalšími dvěma kumpány ve věku 27 a 23 let měl skončit v hledáčku místní hřbitov v jedné z obcí na Českotřebovsku. Na pietním místě údajně poškodili a následně odcizili části čtyř kamenných náhrobků a jednoho kříže z počátku 20. století. Majitel si škodu na poškozených a odcizených věcech vyčíslil na 360 tisíc korun. Tento druh trestné činnosti se jim patrně stal vlastním i na hřbitově v České Třebové, kde v prostoru hřbitova zřejmě poškodili čtyři hrobky, tím že z nich odcizili jejich ozdobné části.

Škoda 105 tisíc korun

Škoda byla vyčíslena na 105 tisíc korun. Svatý ani patrně nezůstal 46 a 23 letému kostel v jedné z obcí na Lanškrounsku. Ze sakrální stavby si měli odnést pět mosazných svícnů z konce 19. století, z hlavního oltáře čtyři kusy dřevěných sloupů s ozdobnými hlavicemi, z dalších oltářů dvě dřevěné sochy andělů v pokleku, dvě dřevěné sochy stojících andělů s křídly a z křtitelnice dřevěné dvousoší Křtu Páně, čímž farnosti vznikla škoda v celkové výši 208 tisíc korun.

Hrozí jim vězení

Jejich nezákonné jednání mělo pokračovat násilným vniknutím do veterinární ordinace v České Třebové. Obviněný šestačtyřicetiletý muž se měl zločinu krádež a přečinu poškození cizí věci dopustit i přesto, že byl rozsudkem Okresního soudu v Ústí nad Orlicí za majetkovou trestnou činnost odsouzen na 36 měsíců nepodmíněně.

Na objasnění rozsáhlé trestné činnosti se intenzivně podíleli českotřebovští policisté spolu s orlickoústeckými kriminalisty. Ti také podali státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněných do vazby, avšak tomuto podnětu státní zástupce nevyhověl a nařídil propuštění obviněných na svobodu. Pokud je soud uzná z trestné činnosti vinnými, můžou být každý podle závažnosti nezákonného jednání potrestáni odnětím svobody: 46letý až na 8 let, 23letý až na 8 let, 35letý až na 5 roků, 27letý až na 5 roků a 21letý až na 2 roky.

por. Bc. Lenka Vilímková

 

Inzerce