TOPlist

Řidič omylem najel na dálnici do protisměru

V pátek dne 2. listopadu 2018 došlo krátce po 20:00 hodině na dálnici č. D6 ve směru ze Sokolova na Karlovy Vary k dopravní nehodě několika vozidel, která se naštěstí obešla bez zranění.

Řidič ve věku 81 let v osobním vozidle značky Citroen zřejmě nerespektoval dopravní značení Zákaz odbočení vlevo a Zákaz vjezdu a najel na dálnici D6 do protisměru ve směru na Karlovy Vary. Po ujetí přibližně 500 metrů se chtěl řidič otočit, avšak chybnou manipulací pedálů skončil s vozidlem mimo komunikaci ve svahu. Místem v tuto chvíli projížděl 28letý řidič, který chtěl muži pomoci. Následně měl vstoupit do pravého jízdního pruhu a upozorňovat projíždějící vozidla na dopravní nehodu. V tento okamžik zde projížděl ve vozidle značky Hyundai 27letý řidič, který ve snaze zabránit střetu strhl řízení vozidla vlevo, čímž došlo ke střetu s vozidlem značky Škoda, které řídil 66letý muž jedoucí v levém jízdním pruhu. Při střetu těchto vozidel vznikla náhlá překážka a 50letý řidič motocyklu značky Honda neměl šanci se jí vyhnout. Strhl tak řízení motocyklu vpravo přičemž narazil do zadní části vozidla značky Škoda. Muž upozorňující na dopravní nehodu stačil uskočit, přičemž si poranil nohu. Policisté komunikaci v tomto úseku zcela uzavřeli z důvodu šetření dopravní nehody. Se všemi řidiči provedli orientační dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu, která vyšla negativně. Celková škoda byla předběžně odhadnuta na částku kolem 250 tisíc korun. Celá událost je v současné době v šetření policistů

PREVENCE:

Jak by se měl zachovat řidič, který zjistí, že vjel na dálnici v protisměru?

Okamžitě se musí pro protijedoucí zviditelnit. Tedy rozsvítit dálková světla a zapnout varovné blikače. Současně je nutné s vozidlem zajet tam, kde hrozí nejmenší riziko možného vzájemného střetu, optimálně na krajnici. Použít reflexní vesty a bezpečně opustit vozidlo a schovat se za svodidla. Ihned nato musí o celém incidentu informovat policii a následně vyčkat do jejího příjezdu. Rozhodně se nesmí pokoušet o otáčení, couvání zpět k výjezdu a podobně. Tento manévr trvá dlouhé vteřiny, ve kterých může přijet další auto. Řidič i jeho případní spolucestující pak vyčkají na příjezd policistů chráněni svodidly mimo těleso dálnice.

Takovou situaci řeší i zákon. Za přestupek „Couvání, otáčení nebo jízda v protisměru na dálnici“ je v rámci bodového systému přičteno 7 bodů. Tento přestupek je řešen ve správním řízení a pokutován, kdy hrozí sankce ve výši od 5.000,- Kč až do10.000,-Kč. Dále hrozí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), a to konkrétně na 6 měsíců až jeden rok.

Je nutné si uvědomit, že při dnešním provozu a hustotě na dálnicích bychom v takové situaci ohrozili nejen sebe a svůj život, ale také bezpečí dalších řidičů.

Inzerce