TOPlist

REPORTÁŽ: Zásahy složek IZS v rámci silného větru

Hlavní město Praha

Pražští strážníci ve spolupráci s bezpečnostní agenturou zabezpečili okolí Vánočního stromu na Staroměstském náměstí v Praze. Důvodem byly obavy ze silného větru, který by mohl strom porazit.Okolí bylo uzavřeno páskami a zábranami.

no images were found


Hasiči pražského dopravního podniku vyjížděli ve čtvrtek večer k pádu stromu na tramvajové troleje na točně tramvají v Praze – Holešovicích. Troleje spadly na zem, tramvajová doprava musela být v okolí odkloněna. Hasiči strom rozřezali pomocí motorové pily.

no images were found


Středočeský kraj

Jednotka HZS Příbram vyjížděla v noci na pátek s vozidlem CAS MB Atego na silnici 118, směrem k obci Jablonná, kde mělo dojít k pádu stromu na silnici.
Silnice byla v noci silně namrzlá, strojník vozidla před sebou spatřil další strom spadlý přes silnici, a proto šlápl na brzdu. Vlivem námrazy vyletělo vozidlo ze silnice, porazilo několik stromů a převrátilo se na bok.
Při nehodě se lehce zranili dva hasiči, utrpěli zejména tržné rány. Oba jsou již doma. Na místo dorazila další jednotka hasičů, záchranáři a policisté.
V dopoledních hodinách se v pátek na místo dostavila jednotka HZS Příbram s vyprošťovacím automobilem. Jednotka se pokusí postavit cisternu zpátky na kola.

no images were found


Hlídky OHS Kladno, OO PČR Kladno – Kročehlavy, DI Kladno, MP Kladno a jednotka HZS Středočeského kraje ze stanice Kladno, tyto všechny jednotky a hlídky vyjížděly ve čtvrtek večer na sídliště v Kladně – Kročehlavech, kde došlo vlivem silného větru k utržení izolace z panelového domu.

no images were found


Plzeňský kraj

Od čtvrteční 19. hodiny do dnešního rána se hasiči v Plzeňském kraji nezastavili – zasahují buď u dopravních nehod, nebo odstraňují popadané stromy z komunikací.
Během noci vyjeli k 31 událostem, které souvisejí se silným větrem. Nejvážnější situace byla na Klatovsku a Rokycansku, naopak Domažlicku se nepříznivé počasí téměř vyhnulo.


Ústecký kraj

6.12. 9:48 Na linku tísňového volání bylo oznámeno, že na křižovatce Pařížské a Masarykovy ulice u parku v Ústí nad Labem padají ze střechy plechy, které ohrožují chodce a projíždějící automobily. Na místo vyjela jednotka HZS ÚK ze stanice Ústí nad Labem. Hasiči s Policií ČR a Městskou policií křižovatku uzavřeli pro chodce i motorová vozidla. Odklidili spadané plechy. Na místo byl povolán majitel budovy. Byla zahájena kontrola plechů na střeše.

no images were found


Dne 6.12.2013 v 07,40 hod., byl proveden výjezd hlídky strážníků do ulice Masarykova v Ústí nad Labem, kde při silném poryvu větru se ze stromu ulomila silná větev a po pádu na chodník ohrožovala kolemjdoucí. Strážníci spadlou větev rozřezali, zbytek spadlých větní odklidili a místo učinili průchodným. Stejným způsobem hlídky strážníků zasahovali o půl hodiny později v ulici Na poluží, a v ulici Vinařská.

no images were found


Dne 6.12.2013 v 09,00 hod., byl na žádost operačního střediska městské policie proveden výjezd strážníků, ze skupiny operačního zásahu do ulice Klíšská v ústí nad Labem, kde se vlivem silného poryvu větru vyvrátil strom, který spadl na obytný dům, kde rozbil několik oken. Strážníci vyvrácený strom pořezali a odklidili. V deset hodin byl proveden opětovný výjezd do ulice Masarykova, kde ulomená větev spadla na zaparkovaný osobní automobil. I zde strážníci pomocí motorové pily strom rozřezali a místo uklidili. Stejným způsobem strážníci zasahovali o půl hodiny později i v ulicích Šaldova a Resslova.

no images were found


Královéhradecký kraj

V pátek 6. prosince 2013 od sedmé do dvanácté hodiny dopoledne vyjeli hasiči Královéhradeckého kraje k dalším dvanácti událostem v souvislosti s vichřicí, která se v noci na pátek přehnala přes území Královéhradeckého kraje.
Tisková zpráva ze dne 6. prosince 2013, 12:00 hodin
Hasiči ve většině případů odstraňovali nakloněné nebo popadané stromy z vozovek, ale také zabezpečovali poškozené střechy domů.
V obci Záměl na Rychnovsku místní dobrovolní hasiči zajišťovali náhradní zdroj elektrické energie pro základní školu. Zhruba po dvou hodinách byl přívod energie obnoven.
Dvě jednotky hasičů dále odstraňovaly strom, který hrozil pádem na silnici u základní školy ve Školské ulici v Častolovicích. V Javorové ulici v Dobrušce hasiči zajišťovali uvolněné plechy střešní konstrukce bytového domu.
Na Náchodsku dobrovolní hasiči během dopoledne odstraňovali popadané stromy ze silnice v ulici Železova louka v Novém Městě nad Metují.
Hasiči na Trutnovsku odstraňovali spadlé stromy v Chelčického ulici v Úpici, v ulici Na Kyjích v Hajnici. Dva stromy, které zůstaly opřené o budovu, odstraňovali hasiči v ulici Nová Tyršova ve Dvoře Králové nad Labem.
Hasiči na Hradecku zasahovali dopoledne v městské části Březhrad, kde silný vítr poškodil střešní krytinu rodinného domu. O půl jedenácté dopoledne hasiči vyjeli zajistit uvolněné okno v mezipatře obytného domu v Jungmannově ulici v Hradci Králové a odstranění popadaných stromů v Mrštíkově ulici. Ty již likvidovali pracovníci služeb z Hradce Králové.
Všechny události se obešly bez zranění.


Pardubický kraj

Hasiči Pardubického kraje zasahovali od čtvrteční 21.30 hodin do páteční 7 hodiny ranní u 23 událostí. Jednalo se zejména o odstraňování popadaných stromů po silném nárazovém větru. Mimo jiné hasiči likvidovali i následky dopravních nehod a požár sazí v komíně.


Kraj Vysočina

Vysočinu zasáhl v noci silný vítr. Popadané stromy komplikovaly provoz na komunikacích téměř v celém kraji. Od půlnoci do osmé hodiny ráno zasahovali hasiči na Vysočině u 23 událostí v souvislosti s počasím. V převážné většině případů hasiči za pomoci motorových pil odstraňovali stromy, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu. Nejčastěji zasahovaly jednotky na Jihlavsku, naopak nejméně událostí evidujeme na Třebíčsku.
Na Havlíčkobrodsku museli hasiči zasahovat například u Jitkova, Dolní Lhotky nebo na komunikaci u obce Borek.
Na Jihlavsku odstraňovali hasiči stromy z komunikací u Hosova, Ždírce, Měšína nebo Kalhova.
Na Pelhřimovsku byl nutný zásah jednotek požární ochrany například u obce Buřenice, Brunky nebo Těmic.
Na Třebíčsku vyjížděli hasiči pouze ke dvěma událostem, stromy odstraňovali ze silnic u obcí Slavíkovice a Horní Vilémovice.
Na Žďársku popadané stromy komplikovaly dopravu například u Ořechova, Nového Města na Moravě nebo Ubušínku. U Mirošova na Žďársku narazil po páté hodině ráno řidič s osobním vozidlem do padlého stromu, při nehodě utrpěl zranění a skončil v péči zdravotníků.


Jihomoravský kraj

Od půlnoci do sedmé hodiny ranní vyjížděli jihomoravští hasiči k 21 událostem. Ve většině případu odstraňovali popadané stromy ze silnic.
Zvýšený počet událostí zaznamenalo operační středisko HZS od druhé hodiny. Do terénu vyslalo jednotky na Blanensku, Brněnsku, Břeclavsku, Hodonínsku, Vyškovsku i Znojemsku.
NaBlanenskubylo nutné řešit dva případy. V obou museli hasiči odstranit motorovou pilou strom, který ležel na silnici.
U Ostopovic naBrněnskuspadl strom na vozovku. Hasiči jej za pár minut rozřezali a komunikaci zprůjezdnili.
Hasiči naBřeclavsku vyjeli k pěti událostem. Vždy bylo nutné odstranit stromy, případně větve popadané na vozovku.
NaHodonínskuzačal hořet strom po pádu na elektrické vedení. Událost se stala u chatové oblasti nedaleko Hodonína a na místo vyjely dvě jednotky hasičů. Podle prvního odhadu vyšetřovatele HZS způsobil požár škodu 20 000 korun.
Ve Veselí nad Moravou odstranili hasiči utrženou rýnu, která spadla na zaparkovaný osobní vůz.
Poslední událost na Hodonínsku řešili hasiči přímo v Hodoníně, kde bylo nutné odstranit spadený strom před vchodem do bytového domu.
NaVyškovskuvyjela jednotka ze stanice Slavkov u Brna. Odstranila motorovou pilou strom bránící v průjezdu na silnici směrem na Rousínov.
Hodně práce měli hasiči také naZnojemsku. Od půlnoci vyjeli k sedmi událostem. Ve čtyřech případech odklízeli popadané stromy a větve ze silnic.


Olomoucký kraj

Avizovaná výstraha na silný vítr od nočních hodin aktuálně zaměstnává několik jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů v Olomouckém kraji.

no images were found


Moravskoslezský kraj

Jednotka HZS Moravskoslezského kraje ze stanice Třinec vyjela v pátek dopoledne do Jablunkova, kde strom spadl na elektrické dráty, strhl je, včetně telefonních linky, přeražen byl i sloup elektrického vedení, částečně byla zasaženo projíždějící nákladní vozidlo Tatra 815. Hasiči použili na odstranění stromu motorovou pilu, rovněž uvolnili silnici od sloupu a drátů elektrického vedení. Bez zranění.

no images were found


Jednotka HZS Moravskoslezského kraje ze stanice Ostrava-Zábřeh vyjela v pátek dopoledne k upevnění 48 metrů čtverečních střechy osmipatrového bytového domu v Ostravě-Porubě v Heyrovského ulici, která se vlivem silného větru sloupla a držela ji zvýšená konstrukce strojovny výtahu. Vzhledem k pokračujícímu silnému větru hasiči odmontovali části posunuté střechy, které hrozily pádem dolů a zraněním chodců, větší část střechy provizorně zabezpečili před dalším posunutím lany.

Pak počkali na příjezd soukromé firmy, kterou povolal správce domu na konečnou opravu, a předali ji místo zásahu.

no images were found


Ve čtvrtek ve večerních hodinách (5. 12. 2013 v 20:45 hodin) v souvislosti s velkým větrem Městská policie Frýdek-Místek oznamovala technickým službám spadlý smrk v parku na ulici Pekařská. Strom spadl uprostřed parku a poničil novou lavičku.


Autoři textů a fotografií:

[tiskovka]por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje[/tiskovka]

por. Ing. Lukáš Marvan
tiskový mluvčí
HZS Ústeckého kraje

[tiskovka]Bc. Lenka Biolková
manažer prevence kriminality
MP Frýdek Místek[/tiskovka]

Jan Novotný
tiskový mluvčí
MP Ústí nad Labem

[tiskovka]Pavla Jakoubková
tisková mluvčí
HZS Plzeňského kraje[/tiskovka]

Martina Žahourková
tisková mluvčí
HZS Královéhradeckého kraje

[tiskovka]Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje[/tiskovka]

Petra Musilová
tisková mluvčí
HZS kraje Vysočina

[tiskovka]Jaroslav Mikoška
tiskový mluvčí
HZS Jihomoravského kraje[/tiskovka]

Zdeněk Hošák
tiskový mluvčí
HZS Olomouckého kraje

Inzerce