TOPlist

FOTO: Při požáru domu na Chrudimsku zemřel muž, zasahují i hasiči z Prahy

K požáru rodinného domu do Trhové Kamenice vyjížděli v pondělí 30. září v 9.17 hodin profesionální hasiči z Hlinska, Pardubic a Chrudimi a dále dobrovolní hasiči z Nasavrk i Trhové Kamenice. Majitel domu utrpěl zranění a do příjezdu zdravotnické záchranné služby byl v péči místních obyvatel. Na místo byl povolán i vrtulník Letecké záchranné služby. Záchranáři prováděli resuscitaci, ale po několika desítkách minut lékař konstatoval u muže smrt. Při požáru byla zraněna jedna osoba, která se nadýchala jedovatých zplodin hoření.

Plameny zasáhly půdní prostor domu. Hasiči ihned nasadili potřebné proudy vody k likvidaci požáru. Postupně bylo nutné rozebrat prohořelé stropy domu. K odhalení skrytých ohnisek hasiči použili termokameru. Jelikož se při rozebírání zjistilo, že střecha objektu je dvojitá (plechová a na ní betonová střešní krytina), hasiči nechali na místo povolat speciální hasicí zařízení Cobra z HZS Praha. Zařízení slouží k proniknutí skrz pevnou překážku do uzavřeného prostoru za pomoci vysokotlaké vody s příměsí abraziva.

Malé částečky, které mají ostré hrany, a které jsou v tomto případě přiměšovány ze zásobníku do tlakové vody a velkou rychlostí jsou vrhány proti pevné překážce, kterou narušují a až jí zcela prostoupí. Zařízení Cobra je schopné pomocí vysokotlakého proudu vody s abrazivem proříznout jakoukoliv konstrukci. Pro toto zařízení není problém proříznout betonovou skruž, silnostěnný plech nebo dřevěnou desku. Zařízení lze využít při hašení požárů bytů, kde proud vody prořízne do místnosti otvor o poloměru cca 2 mm a tímto otvorem se do místnosti vpraví voda roztříštěná na miniaturní kapičky, které s minimální spotřebou vody požár uhasí.

Požár není ještě v tuto chvíli lokalizován. Na místě stále zasahují jednotky hasičů. Škoda byla předběžně vyčíslena na jeden milion korun.

no images were found

por. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje

Inzerce