TOPlist

Při extrémní soutěži odstřelovačů se střílelo ze sklepa i z vrtulníku

Jízda králů – je název mezinárodní soutěže odstřelovačů, kterou organizovalo Společné operační centrum MO pod záštitou svého ředitele – zástupce náčelníka Generálního štábu generálmajora Jiřího Balouna. Soutěž se již potřetí konala ve Vojenském výcvikovém prostoru Boletice, tentokrát s podtitulem „extreme“. Celkem devatenáct dvoučlenných týmů ozbrojených složek České republiky včetně příslušníků slovenského 5. pluku speciálního určení porovnalo své odstřelovačské schopnosti ve více než 40 disciplínách.

Soutěž odstartovala aeromobilní patrola zasazená v prostoru Kovářovice v neděli 26. dubna po vydání bojového rozkazu. Při cestě družstva procházela řadou stanovišť, na kterých musela plnit nejrůznější úkoly podle taktického scénáře. Soutěžící neměli ani chvilku prodlevy, byli neustále pod tlakem. Dostali čas na přípravu, terčovou situaci, vyhledali a eliminovali cíl. Vše umocňoval spánkový deficit a samozřejmě časový rozsah soutěže. Trvala tři dny a o vítězích rozhodla úspěšnost v téměř padesáti střeleckých položkách.

Soutěžící stříleli ze sklepa, střech i vrtulníku
„Při střeleckých kláních jsou sice rozhodujícím hodnotícím kritériem výsledky střelby, ale stejně tak je kladen důraz na taktický pěší přesun a výkon odstřelovačů po zátěži. Standardně odstřelovači působí do vzdálenosti tří kilometrů od místa vysazení, v Boleticích museli překonat desetikilometrové vzdálenosti. Sebou nesli veškerý materiál k přežití v terénu – zbraně – útočné a odstřelovací pušky, munici, jídlo, pití, věci na spaní. Největší záludností byla střelba ze sklepa, která imitovala střelbu z hloubky místnosti. Velmi záleželo na správnosti nastavení balistických prvků zbraně. Účastníci stříleli i z dalších nestandardních či vynucených poloh – střech, žebříku a vůbec poprvé i z vrtulníku,“ řekl k organizaci závodu praporčík Libor Dufek, příslušník Společného operačního centra MO a bývalý velitel odstřelovačů chrudimského výsadkového praporu.

Soutěž je primárně určena pro ozbrojené složky ČR a příslušníky států Visegradské čtyřky, tedy pro specialisty – profesionální odstřelovače. „Chceme je vtáhnout do děje a připravit pro ně situace, které mají navázat na reálné použití zbraně,“ říká praporčík Richard Maška, vedoucí střelecké části a „architekt“ soutěže a současně příslušník Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově.

Závěrečného nástupu předání cen nejlepším soutěžícím se zúčastnil zástupce náčelníka Generálního štábu – ředitel Společného operačního centra MO generálmajor Jiří Baloun.

„V rámci soutěžního klání jste zúročili svůj speciální výcvik, dovednosti, znalosti i zkušenosti. Přeji vám, abyste získané znalosti a osobní zkušenosti z této soutěže využili v další přípravě tak, abyste příští rok mohli být ještě lepší než letos,“ řekl při slavnostním ceremoniálu.

Nejlepším vojenským odstřelovačům pomohla zkušenost z Afghánistánu
V celkovém hodnocení se na prvním a druhém místě umístila policejní družstva. Vítězství náleží odstřelovačům Útvaru rychlého nasazení, druzí skončili příslušníci Zásahové jednotky Krajského ředitelství policie Hradce Králové. Třetí místo pak obsadila Skupina operativního nasazení Generálního ředitelství cel.

Celkem deset týmů tvořili v soutěži příslušníci skupin odstřelovačů Armády České republiky – 41. mechanizovaného, 43. výsadkového a 44. lehkého motorizovaného praporu ze sestavy 4. brigády rychlého nasazení, 74. lehkého motorizovaného praporu ze 7. mechanizované brigády a Vojenské policie. Nejlépe, a to na pátém místě, se umístili vojáci žateckého útvaru – rotmistři Vladimír K. a Miloš R. Oba hodnotí soutěž jako jeden z nejlepších a nejreálnějších tréninků. Za jejich úspěchem stojí sehranost dvojice, výcvik i zkušenosti z nasazení v Afghánistánu. Ale je v tom i značný díl osobní invence.

Zvláštní cenu a titul Best of The Best za rok 2015 si odnesl s celkovým počtem 3 705 bodů poručík René Pech ze Zásahové jednotky Krajského ředitelství policie Hradec Králové. „Je v tom hodně dřiny i kus štěstí. Žádná situace se neopakuje, žádná není stejná, vždy je to originál,“ říká muž, který se této činnosti věnuje téměř 20 let.

Inzerce