TOPlist

Prevence v Chrudimi: ne návykovým látkám a závislostem na drogách

Tento týden jsem besedoval u studentů druhého ročníku Středního odborného učiliště obchodu a služeb v Chrudimi. Tématem byly návykové látky a závislosti.

Hned v úvodu jsme se všichni shodli, že v dnešní době může být člověk závislý téměř na čemkoliv. Jako příklady zněly nejčastěji cigarety, alkohol, káva, sladkosti a mobilní telefony. My jsme se zaměřili na drogy jako je například marihuana, pervitin, LSD a jiné. Zde jsme rozebírali, co taková droga člověku dává a co zase naopak bere. Shodli jsme se na tom, že dává pocit svobody. Ale pozor!!! Pouze velmi krátkodobý a poté se z toho stává závislost.

Drogy by to být neměly…

Nebo třeba nevšední zážitky, ale opět pozor na psychické problémy z toho plynoucí nebo i zdravotní komplikace, které mohou končit i tragicky. Samozřejmě nechyběla ani zmínka o majetkové trestné činnosti spojené s obstaráváním finančních prostředků pro koupi drogy. Závěrem jsem pronesl jednu větičku: Ne každý, kdo kouří marihuanu, skončí u tvrdých drog, ale převážná většina uživatelů tvrdých drog začínala na marihuaně. Každý z nás může být na něčem závislý, ale drogy by to být neměly.

por. Mgr. Jiří Tesař

Inzerce