TOPlist

Prevence – řidiči z pražských ulic podezřelí, jeden vezl sypký prášek…


Hned dva případy „nezbedných“ šoférů řešili policisté z místního oddělení Smíchov. Oba řidiči jsou nyní podezřelí z trestných činů. První situace se odehrála v ulici Rozkošného. Zde policisté v nočních hodinách zastavili k preventivní silniční kontrole řidiče terénního auta.

V prvopočátku probíhala kontrola stejně, jako každá jiná. Policisté zkontrolovali muži doklady předepsané k řízení a provozu vozidla. Při tom se ho doptávali, zda před jízdou, nebo během jízdy požil alkohol, nebo omamné a psychotropní látky.

Pervitin v mužově organismu

Řidič se dušoval, že v žádném případě, že alkohol i drogy jsou mu cizí. Proto policisté kontrolovaného podrobili orientační dechové zkoušce a testu na přítomnost drog ke zjištění, jak dalece říká pravdu. Dechová zkouška měla nulový výsledek, avšak test na drogy dopadl v rozporu s řidičovým tvrzením. Prokazoval totiž přítomnost pervitinu v mužově organizmu.

K osobě kontrolovaného pak policisté zjistili, že je na jeho osobu vydán příkaz k zatčení a že má vysloven zákaz řízení motorových vozidel. Policisté navíc provedli prohlídku vozidla, zda se v něm nenachází věci pocházející z trestné činnosti, nebo mající souvislost s trestnou činností. A i v tomto směru byli muži zákona úspěšní.

Více než šest gramů sypké látky

V autě totiž našli hned dva sáčky z přítlačnou lištou, obsahující víc než šest gramů sypké látky. Analýza pak prokázala, že obsahem jednoho sáčku je pervitin a druhého droga MDMA. Na základě těchto skutečností skončil čtyřiačtyřicetiletý muž na policejní služebně jednak pro zmiňovaný příkaz k zatčení, ale také pro podezření z trestných činů maření výkonu úředního rozhodnutí, ohrožení pod vlivem návykové látky a přechovávání OPL.

Za tato delikty hrozí zadrženému trest odnětí svobody až na čtyři roky. Obdobný trest hrozí i devětatřicetiletému muži, kterého stejná hlídka místního oddělení Smíchov kontrolovala o několik dní později na Strakonické ulici.

Řidič se vyměnil se spolujezdcem

I tato kontrola měla zprvu „pouze“ preventivní charakter. Avšak že není něco úplně v „cajku“, bylo zřejmé hned od prvopočátku. Po zastavení Citroënu si totiž policisté velice dobře všimli, že si řidič bleskurychle přesedl na místo spolujezdce a spolujezdec si sedl za volant. Proto se logicky policisté zajímali o to, co je smyslem takovéhoto podivného jednání. A zanedlouho měli jasno.

Ukázalo se totiž, že devětatřicetiletý muž, tedy původní řidič, má vysloven zákaz řízení motorových vozidel a za volantem tedy nemá co dělat. Policisty samozřejmě zajímalo, proč auto neřídil jeho kolega, který řidičské oprávnění má a v jízdě mu tak nic nebrání.

Na to se jim dostalo vysvětlení, že je vlastně devětatřicetiletý muž dobroděj, který toto riziko podstoupil pro kamaráda, který sice má řidičák, ale bojí se jezdit po Praze. I tento muž následně skončil na policejní služebně pro podezření z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

por. Mgr. Tomáš Hulan

Inzerce