TOPlist

Pražští strážníci bojovali o životy dvou mužů

Dramatické okamžiky včera v ranních hodinách čekaly na pražské strážníky, posléze i hasiče a záchranáře. Ve tmě a v silném proudu vody bojovali o život mladého muže. Dalšího muže museli poté společnými silami s hasiči vyprostit z úzkého otvoru. Oba muži skončili v nemocnici. Případem se zabývají také policisté.

Volání o pomoc znělo od lodě Hermes

Ve čtvrtek v ranních hodinách přijala městská policie oznámení na linku tísňového volání 156, že v okolí lodi Hermes někdo volá o pomoc.  Na místo okamžitě vyjela nejbližší hlídka strážníků z Prahy 7. Po příjezdu hlídce strážníků sdělilo několik osob, že slyšeli volání o pomoc, které vycházelo z náplavky v ulici Dukelských hrdinů. Jeden ze strážníků slezl ze svahu k náplavce a druhý mu halogenovou svítilnou prosvěcoval terén.  Po několika metrech prohledávání spatřil strážník pod betonovým okrajem ve splavu dvě osoby. Jedna osoba byla zcela nahá a nehybně visela zaklíněna za hlavu v otvoru ve zdi tak, že ve vodě měla pouze špičky nohou. Druhý muž, oblečen pouze do trička s krátkým rukávem a riflí, stál ve vodě přibližně 10 metrů od prvního muže a volal o pomoc.

Hlavu měl zaklíněnou ve zdi

U prvního muže, který visel hlavou zaklíněný v otvoru zdi, se strážník snažil pohmatem zjistit, zda je naživu. Muž nejevil známky života a v danou chvíli pro něj nebylo možné nic udělat. Strážník, který byl u vozu a zajišťoval osvětlení, vzal ze služebního vozidla záchranářský set a vydal se na pomoc svému kolegovi. O celé události ještě vyrozuměl operační středisko, které na místo vyslalo další hlídky městské policie a také hasiče, záchranáře a policisty.

Mezitím se strážníci pokusili hodit záchranné lano muži ve vodě. Byl však velmi promrzlý a nebyl schopen jej zachytit. Na to ho strhl proud a začal ho unášet podél zdi dál. Jeden ze strážníků nezaváhal ani na okamžitě a vrhl se do ledové vody muži na pomoc. Jakmile se k němu dostal, uvázal mu lano kolem hrudníku a za pomoci strážníků na břehu, ho za velkého úsilí vytáhli z vody ven. Celou záchrannou akci znesnadňoval silný proud a váha muže. Strážníci muže zabalili do izotermické fólie a předali záchranné službě.

Strážníci dostanou medaili

Paralelně se záchrannou muže z řeky další strážníci společně s hasiči z Centrály a Modřan vyprošťovali zaklíněného muže. Po náročném vyproštění bylo zjištěno, že muž jeví známky života. Byla mu tedy poskytnuta akutní první pomoc přímo na břehu a posléze jej hasiči na nosítkách vynesli na silnici, kde jej předali záchranářům. Případem se nyní zabývají také policisté.

Ředitel pražských strážníků Eduard Šuster k celé události uvedl: „Strážníci odvedli profesionální práci, kterou opětovně dokázali, že mají mezi bezpečnostními složkami své nezastupitelné místo. Za svou odvahu a hrdinství budou právem oceněni medailí.“

Dle vyjádření tiskové mluvčí pražské záchranky na místě zasahovaly také 2 výjezdové skupiny rychlé zdravotnické pomoci a lékařka. Posádky ošetřily dva mladé muže. Po pobytu ve Vltavě byli podchlazení, zároveň jevili příznaky intoxikace neznámou látkou. Pětadvacetiletý mladík, u kterého došlo ke krátkodobé poruše vědomí, byl následně předán do střešovické nemocnice. O dva roky mladšího muže, kterého se podařilo zklidnit až ve spolupráci se strážníky, převezli záchranáři do nemocnice v Motole.

Irena Seifertová

Inzerce