TOPlist

Pražští policisté mají za sebou rozsáhlé bezpečnostní akce

Pražští policisté mají za sebou týden bezpečnostních opatření a policejních akcí. Stovky policistů kontrolovaly na vytipovaných místech metropole tisíce osob a vozidel, v policejních sítích pak skončily desítky zadržených a přestupců, a to napříč protiprávním jednáním různého charakteru.

Od pondělí 10. března probíhaly na území hlavního města Prahy policejní akce zaměřené například na pouliční prodej drog, podávání alkoholu mladistvým, pátrání po hledaných osobách a věcech, pachatelích vloupání do bytů, domů nebo vozidel. Policisté dále kontrolovali vytipované objekty jako vlaková a autobusová nádraží, parky, bary, herny nebo ubytovny, samozřejmostí byla i místa, kde se pohybují bezdomovci nebo toxikomani. V neposlední řadě pak proběhla na konci pracovního týdne i kompletní uzávěra například ulice 5. května u Nuselského mostu a policejní kontrole tak neunikl žádný řidič.

V prvním policejním obvodě přes osmdesát policistů a kriminalistů zkontrolovalo téměř šest set osob a dvě stě vozidel včetně řidičů. Během akce zaměřené na Masarykovo a holešovické nádraží zkontrolovali asi osmdesát vlakových souprav, vypátrali pohřešovanou osobu, celostátně hledaného recidivistu a dvanáct osob skončilo na služebně, protože nepředložily doklady a nedokázaly hodnověrně prokázat svoji totožnost.

Desítka kriminalistů z oddělení specializující se na automobilovou kriminalitu vypátrala například celostátně hledaného recidivistu nebo muže, který se vyhýbal nástupu výkonu trestu odnětí svobody ve věznici v Ostrově nad Ohří. Při jedné z kontrol osob u stadionu Sparty pak detektivové objevili u cizince tři platební karty vydané na jiné jméno a muže tak převezli na služebnu, kde mu nakonec sdělili podezření ze spáchání trestného činu neoprávněného opatření platebního prostředku.

Před páteční půlnocí zadrželi policisté z holešovické služebny zkušeného sedmatřicetiletého recidivistu, kterého od poloviny února podezřívali z vloupání do prodejny se sportovním zbožím na Praze 7. Muž nyní čelí obvinění z krádeže a poškození cizí věci a po konzultaci se státním zástupcem povedou policisté jeho stíhání na svobodě.

Během páteční noční akce „Sedmička“ pak policisté společně s detektivy zadrželi pět řidičů podezřelých z řízení pod vlivem návykové látky. Provedené testy na přítomnost drog v těle byly totiž pozitivní na látky cannabis nebo amphetamin. Sedmnáct přestupců (většinou v dopravě) pak zaplatí pokuty v celkové hodnotě šest a půl tisíce korun a dva řidiči se budou zpovídat na úřadě, protože řídili vozidlo pod vlivem alkoholu nebo se odmítli podrobit dechové zkoušce. I tuto noc skončila v poutech celostátně hledaná osoba a osoba, která se vyhýbala nástupu do vězení.

Samozřejmě, jak už bývá standardem, tak i Václavské náměstí a jeho okolí měli policisté včetně desítky strážníků pod drobnohledem. Policisté během pátečního dne a noci zkontrolovali stovku osob a nakonec pět z nich předvedli na služebnu k zjištění totožnosti. Jedna osoba figurovala v evidencích jako celostátně hledaná a na dvě vydal soud příkaz k zatčení. Policistům se podařilo zadržet jednu osobu, která u sebe přechovávala návykové látky, a dokonce jeden řidič pod vlivem drog řídil vůz.

Asi devadesátka policistů a kriminalistů z druhého policejního obvodu zkontrolovala 438 osob, asi padesátku řidičů, místa jako jsou například Smíchovské nádraží, autobusové nádraží v jeho těsné blízkosti, parky, bary, herny, desítky restaurací, několik ubytoven a místa, kde se vyskytují osoby bez domova v celém jejich teritoriu. Na služebně skončila dvacítka kontrolovaných, protože neměla doklady a nedokázala navíc prokázat svoji totožnost. Jeden řidič při silniční kontrole nadýchal asi půl promile alkoholu v dechu a jeho přestupkové jednání teď bude řešit příslušný správní orgán. Další muž pak řídil auto i přesto, že měl tuto činnost soudem zakázanou. Čelí tak podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Další dva řidiči pak skončili na služebně, protože řídili vozidla pod vlivem drog a dva muže policisté pokutovali proto, že u sebe měli malé množství marihuany. Když pak hlídka kontrolovala před pondělní půlnocí devětačtyřicetiletého zákazníka baru v Oldřichově ulici, objevila u něj přes třicet gramů marihuany a muž tak putoval na služebnu, kde si, stejně tak jako už několikrát v minulosti, vyslechl podezření ze spáchání trestného činu přechovávání psychotropní látky.

O dílčích bezpečnostních akcích ve třetím policejním obvodě už jsme informovali zde. Nicméně kriminalisté z tohoto okrsku se kromě jiného prioritně zaměřili na pachatele vloupání do objektů, rodinných domů, bytů nebo garáží v lokalitách jako jsou například Újezd nad lesy, Kyje, dále Čakovice, Žižkov, nebo Bohnice či Kobylisy.

Čtrnáctka detektivů během akce „Kriminalita“ pak od čtvrtečního rána až do pozdních večerních hodin zadržela například dvojici narkomanů podezřelou z dvou případů lednového vloupání do bytů v Zakšínské ulici na pražském Proseku a zároveň dvojici podezřívala z vloupání do Škody Octavie z loňského srpna, v blízkosti koupaliště Lhota ve Středočeském kraji. Třiatřicetiletý muž a čtyřiadvacetiletá žena už čelí obvinění ze spáchání trestného činu krádeže, neoprávněného opatření platebního prostředku a porušování domovní svobody, za což jim hrozí až pětileté vězení. Dvojice má velmi bohatý trestní rejstřík a desítky záznamů v policejních evidencích zejména majetkového charakteru. Krádeže pro ně byly v podstatě „denním chlebem“.

Kriminalisté pak na bohnické služebně obvinili z několika dalších skutků vloupání do bytů a kanceláří i jednatřicetiletou recidivistku, která pobývá od loňského prosince ve výkonu trestu odnětí svobody v pankrácké věznici. Celkově má tak tato žena na svědomí dvaatřicet skutků vloupání na území celé metropole., které páchala od loňského května až do svého dopadení v prosinci. Tehdy ji zadržel svědek při vloupání do bytu v Žerotínově ulici na Praze 3.

Detektivové obvinili během čtvrtečního odpoledne i šestadvacetiletou ženu, která okradla v bytě v Kyselově ulici na Praze 8 důvěřivého seniora. Mladá těhotná žena potřebovala zaplatit dluhy a interrupci, navštívila proto v létě svého známého a z bytu mu odcizila klarinet, mikroskop a dalekohled. Odcizené věci prodala náhodnému kolemjdoucímu na Praze 3 a o měsíc později pak do bytu jednaosmdesátiletého muže přišla znovu. Žena ovšem měla klíče, využila proto nepřítomnosti seniora a odcizila mu tentokrát saxofon a platební karty. Několikrát přes tyto karty uskutečnila drobné nákupy, zatímco senior krádeže nahlásil na policii a kriminalisté během tohoto týdne ženu dopadli. Vzhledem k tomu, že obviněná doposud nebyla soudně trestaná a v policejních evidencích nemá prakticky žádné záznamy, její stíhání povedou kriminalisté na svobodě.

Policisté zadrželi i celostátně hledaného recidivistu, který se vyhýbal orgánům činným v trestním řízení. Státní zástupce na muže vydal před několika dny předchozí souhlas se zadržením, společně s policisty ho totiž podezřívají z krádeže reklamního poutače a hliníkové konstrukce prodejního stánku z dvora domu na Praze 4 v hodnotě asi 15 tisíc korun.

Na základě výsledků expertiz ze zajištěných stop na místech činu pak kriminalisté navštívili v pankrácké věznici i další dva recidivisty, kde jim navíc sdělili další obvinění z krádeží vloupáním do bytů ve Vysočanech a pokusu vloupání do domu v Čakovicích.

Jedna z největších policejních akcí nazvaná „Skeleton“ pak proběhla od čtvrtku do soboty ve čtvrtém policejním obvodě. Necelé dvě stovky policistů zkontrolovaly téměř 1700 osob, přes dvě stovky cizinců a bezmála 1600 vozidel. Policisté zjistili přes 180 přestupků v dopravě, z nichž 140 vyřešili blokovou pokutou v celkové výši přesahující 40 tisíc korun. Čtyřicet čtyři osob oznámili příslušnému úřadu – 16 řidičů parkovalo na místech vyznačených pro invalidy, 15 řidičů pak řídilo vozidlo pod vlivem alkoholu (do promile alkoholu v dechu nebo odmítlo orientační dechovou zkoušku), dva byli dokonce pod vlivem návykové látky a 11 prohřešků proti zákonu zaznamenali policisté u řidičů taxislužby.

Celkem 66 osob si nakonec vyslechlo podezření ze spáchání trestného činu, jako jsou krádež, ohrožení pod vlivem návykové látky, maření výkonu úředního rozhodnutí nebo taky zanedbání povinné výživy či zpronevěra.

[tiskovka]por. Bc. Jana Rösslerová
tisková mluvčí PČR[/tiskovka]

Inzerce