TOPlist

Pražští péjáci pomáhali a zachraňovali. Ve všech případech úspěšně!

Pražští záchranáři vyjeli dnes na pomoc celkem v 235 případech, z toho 4x dispečerky poskytovaly TANR. Na tom není nic zvláštního, ovšem za povšimnutí stojí to, co je ukryto pod pokličkou. Významně se na tom podíleli také policisté z Pohotovostní motorizované jednotky (PMJ).

Operátorky Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy dnes započaly celkem čtyři telefonicky asistované resuscitace. U dvou případu významně pomohli policisté a kolegové z PMJ Praha. V první případě se jednalo o úraz muže, kterému při prací na střeše přestalo správně fungovat srdce a kvůli tomu se pravděpodobně zřítil ze žebříku. Po půlhodinové resuscitaci probíhající ve spolupráci s hlídkou policie se podařilo u muže obnovit normální srdeční rytmus a byl transportován na katetrizační sál.

I v druhém případě pomáhali péjáci. Šedesátiletému muži se při práci udělalo nevolno a zkolaboval. Již při hovoru s dispečerkou linky 155 bylo zřejmé, že stav muže je kritický a proto operátorka kolegy postiženého muže naváděla k TANR (telefonicky asistovaná neodkladná resuscitace). Na místo jako první dorazila hlídka policistů z PMJ. Ti u sebe v rámci programu First responder měli automatizovaný externí defibrilátor (AED). Ještě před příjezdem záchranářů na místo podali policisté první defibrilační výboj a po převzetí resuscitace do rukou záchranářů už muž vykazoval známky spontánního krevního oběhu.

Jednou z mnoha výhod policistů z Pohotovostní motorizované jednotky jsou jejich krátké dojezdové časy. Ulice Prahy totiž křižují dnem i nocí sedm dní v týdnu. Jsou proto vždy připraveni vyrazit na pomoc někomu, kdo je v tísni a ohrožen na životě, zdravotní problémy nevyjímaje. Uznání si zaslouží také operátorky ZZS HMP, jejichž podíl na tzv. řetězci přežití je v těchto případech nezastupitelný.

Inzerce