TOPlist

Pražští kriminalisté dopadli násilníka z Krče, jedná se o 20letého Ukrajince

V druhé polovině prosince loňského roku jsme veřejnost informovali o třech útocích se sexuálním podtextem. Těch se dopustil tehdy neznámý pachatel, který první svou oběť brutálně znásilnil, a u dalších dvou se o to pokusil.

Kriminalisté krajského ředitelství okamžitě „rozjeli“ rozsáhlé pátrání. Jeho součástí bylo vytvoření a zveřejnění identikitu možného pachatele. V tomto směru patří veliký obdiv první z poškozených. Ta byť otřesena brutálním útokem předala kriminalistům velice konkrétní svědectví, na základě kterého se podařilo vytvořit zmiňovaný identikit, který, jak se následně ukázalo, z 85% odpovídal skutečnosti. Na tuto podobenku reagovala celá řada pozorných občanů, která kriminalisty průběžně upozorňovala na konkrétní osoby.

„V některých případech nám například občané avizovali, že muž podobný hledanému jede v některém z prostředků městské hromadné dopravy. Jindy zase „ukázali“ na člověka ze svého okolí, který má dle oznamovatelů sexuální, nebo násilnou trestní minulost. Na základě těchto upozornění jsme prověřili stovky takových oznámení a podnětů. Avšak žádné z nich nás na stopu konkrétního pachatele nepřivedly. Nicméně i tak patří široké veřejnosti veliký dík za to, že nebyla lhostejná k osudu poškozených, a všeobecně ke svému okolí.“ Řekl kapitán Milan Macháček, hlavní vyšetřovatel případu.

Během těchto prověrek prováděli kriminalisté i další operativně pátrací úkony, spočívající především ve vyhodnocování značného množství stop, zajištěných na jednotlivých místech událostí. Jednalo se především o indicie, jejichž výskyt na místě nemůže pachatel nijak ovlivnit, a stejně tak je nemůže sám odstranit, nebo znehodnotit, neboť ani netuší, že je na místě činu zanechal. A až teprve tito „němí“ svědci ukázali na konkrétní osobu, tedy dvacetiletého, ukrajinsky hovořícího muže. Toho následně kriminalisté zadrželi šestnáctého ledna v podvečer, v místě jeho bydliště v Libušské ulici.

K jeho osobě detektivové dále zjistili, že na území České republiky žije již čtyři roky. Během této doby neměl a nemá žádné trvalé zaměstnání, kdy si vydělával pouze příležitostnými brigádami ve firmách svých krajanů. Kriminalisté dále zjistili, že obviněný nebyl do této doby v České republice odsouzen za jakékoliv protiprávní jednání, nicméně je v tuto chvíli obžalován v jiném případu z těžkého ublížení na zdraví.

Po provedených úkonech trestního řízení sdělil vyšetřovatel zadrženému obvinění pro trestný čin znásilnění, a dva trestné činy znásilnění ve stadiu pokusu. Současně vyšetřovatel podal podnět k návrhu na uvalení vazby, který příslušný soud následně akceptoval. V případě odsouzení hrozí obviněnému trest odnětí svobody, zatím až na deset let. Avšak pokud znalec v oboru dojde k závěru, že některá z poškozených utrpěla útokem těžkou újmu na zdraví, především psychického charakteru, může obviněný strávit za mřížemi až dvanáct let.

Inzerce