TOPlist

Pozor na střet se zvěří! Další případ zaznamenala policie na Rychnovsku

Další střet se zvěří zadokumentovali o tomto víkendu dopravní policisté na Rychnovsku. Od začátku roku je to již 17. dopravní nehoda tohoto typu.

Řidič vozu zn. Škoda Octavia, jedoucí v sobotu odpoledne od Nebeské Rybné směrem na Zdobnici, nestačil pro krátkou vzdálenost zareagovat. Z levé strany mu bezprostředně před auto vběhla srna, která po střetu na místě uhynula. Dechová zkouška, kterou hlídka u řidiče provedla, byla negativní. K žádnému zranění osob nedošlo. Škoda této nehody byla vyčíslena na 20.000 korun.

Nejčastěji umírají srny

Dopravní nehody – střety se zvěří, dopravní policisté dokumentují dle obdobného scénáře. Nejčastěji jsou zraněnými či uhynulými zvířaty právě srny, výjimkou ale nejsou ani divoká prasata, jeleni či zajíci. Spíše ojediněle se pak jedná o domácí zvířata nebo ptáky. Ačkoliv ke srážce může dojít v kteroukoliv denní dobu, má vysoká zvěř tendenci pohybovat se za svítání a za soumraku. Obzvláště aktivní jsou v době páření v říjnu až prosinci. Zvíře při nočním oslnění světlomety vozu ztratí možnost identifikovat polohu přijíždějícího auta, protože noční živočichové vidí ve tmě lépe než za světla. Oslnění světly tak zvíře zmate, to pak zůstane stát strnule na silnici a neuteče.

Jezděte opatrně

Prevencí střetu je snížená rychlost, zraková kontrola obou stran silnice a soustředění se na možnost náhlého objevení zvířete. Je běžné, že řidiči ve tmě spatří záblesk očí zvířete dříve než zvíře celé. Nikdy nestrhávejte volant ani nekličkujte. Když je střet se zvířetem nevyhnutelný, je lepší do něj najet, než se pokoušet o riskantní vyhýbací manévr. Podle odhadů expertů ADAC může až třetina všech nehod, při nichž auto vrazí do stromu, vzniknout proto, že se řidič snaží vyhnout zvířeti. Jakmile se vysoká objeví na silnici, je třeba vypnout dálková světla, přibrzdit a pomalu pokračovat. A být dále na pozoru. Divoká zvěř se často pohybuje ve stádech. Proto je dobré počítat s dalšími kusy v okolí silnice.

Zvíře nenakládejte do auta

Když střetu nezabrání ani prudké brzdění a stane se nehoda, řidič by měl ihned poté zapnout výstražné blikače a postavit na silnici varovný trojúhelník. Pokud dojde při střetu dopravního prostředku se zvířetem ke smrti zvířete, je řidič povinen nahlásit to mysliveckému hospodáři dané honitby, který přijede a označí uhynulé zvíře žlutou plombou. Usmrcené či zraněné zvíře by motorista určitě neměl ze silnice odklízet. Mohlo být nemocné, a to laik jen stěží pozná a zraněné zvíře může člověka ošklivě poranit. Kontaktujte proto bezplatnou linku 158. Operační důstojník ví, koho pro bezpečné odklizení zvěře z komunikace kontaktovat. Zvíře nenakládejte do auta. Mohlo by to být později posouzeno jako pytláctví.

por. Mgr. Alena Kacálková

Inzerce