TOPlist

Pozor na rizika spojená se zábavnou pyrotechnikou!

S blížícím se koncem roku upozorňuje policie občany na nebezpečí používání této pyrotechniky. Buďte opatrní při její koupi a jejím používání!

Období vánočních svátků a Nového roku jsou svátky klidu, spojené se sváteční náladou a osobní pohodou. A právě s blížícím se koncem roku mnozí z občanů nakupují zábavnou pyrotechniku, kterou chtějí konec roku a nástup nového oslavit. Používání pyrotechniky pro zábavné účely má však i svá pravidla, kterými by se měli řídit ti, kteří si ji zakoupí.

Jak předejít zranění při používání pyrotechniky?

– Zábavnou pyrotechniku kupovat ve stálých prodejnách nikoli u stánků na tržištích, i když zboží u stánků splňuje všechny podmínky k prodeji vlhkost a mráz ho může poškodit a znehodnotit.

– Nekupovat zboží, na kterém chybí návod v českém jazyce, označení výrobce či dovozce, označení třídy nebezpečnosti, číslo povolení k prodeji a datum použitelnosti.

– Výrobky kupovat jen v původním balení výrobce. Nekupujte zboží, které je zboží přebalené.

– Při používání pyrotechniky je vždy důležité pečlivě se řídit návodem.

– Při manipulaci s pyrotechnikou nemířit na sebe ani na druhé.

– S pyrotechnikou nemanipulovat v opilosti, odpalovat by ji měl střízlivý člověk.

– V žádném případě nepoužívat amatérsky vyrobené různé pyrotechnické předměty.

– Kupované výrobky se nesnažit doma ještě vylepšit – riziko úrazu je příliš vysoké.

– Pyrotechniku nesvěřovat do rukou dětem.

– Rodiče by měli dětem zakázat sbírat nevybuchlé petardy. Měli by je poučit o tom, že na takové předměty nesmějí sahat.

Pozor na chybnou manipulaci s pyrotechnikou

Většina úrazů bývá způsobena nesprávnou manipulací s pyrotechnikou. Proto je třeba vždy postupovat podle návodu. Při nákupu je lepší se vyhnout pochybným prodejcům a zajít třeba do velkého obchodního domu nebo specializované prodejny, kde je větší záruka, že se zde nebude prodávat neschválené nebo závadné zboží. Nelegálně dovážené a neověřené zboží a rovněž tak amatérsky vyráběná pyrotechnika může být velmi nebezpečná. Z hračky se může změnit na skutečnu bombu. Nebezpečí úrazu může hrozit také na hromadných oslavách na náměstích a podobných místech, kam si lidé pyrotechniku přinesou a odpalují ji přímo na těchto místech. Malé děti a domácí zvířata by se na tyto atrakce z důvodu bezpečnosti neměli s sebou brát.

Několik tříd bezpečnosti

Pyrotechnické zboží je rozděleno do několika tříd bezpečnosti a tím se mohou občané při nákupu řídit a rozhodnout se pro určitý druh výrobku. Do I. třídynebezpečnosti patří prskavky, kapsle, bouchací kuličky, třaskavé proužky a jiné. Toto zboží se může prodávat komukoli bez omezení věku kdekoli, třeba ve stánku. Pyrotechniku zařazenou do II. třídy – různé rakety, petardy, světelné fontány, dýmovnice, hvízdavé předměty, gejzíry a další – mohou prodejci prodat pouze osobě starší osmnácti let. Pyrotechnické předměty vyšších tříd již volně prodejné nejsou, mohou je koupit pouze občané s platným průkazem odpalovače ohňostrojů, který vydává Český báňský úřad.

Pyrotechnika se v posledních letech stala velmi populární. Příchod nového roku oslavuje tímto způsobem stále více osob. Proto je třeba manipulovat s pyrotechnikou bezpečně a neohrozit tak sebe ani své okolí.

nprap. Dagmar Sochorová

Inzerce