TOPlist

Požár bytu způsobil škodu za 2,5 milionu korun

K požáru bytu do Sakařovy ulice v Pardubicích vyjížděli hasiči ve čtvrtek 3. leda v 19.12 hodin. Na místě zasahovaly tři jednotky požární ochrany. Hasiči provedli evakuaci 20 osob z bytů, které se nacházely v samotné blízkosti požárem zasaženého bytu. Hasiči požár dostali pod kontrolu v 19.24 hodin a zasahovat museli v dýchací technice. Dále byl proveden průzkum bytu a odvětrání zakouřených prostor pomocí přetlakové ventilace. Na místě byla zdravotnická záchranná služba, která provedla kontrolu evakuovaných osob. Evakuované osoby se postupně vrátily zpět do svých bytů. Někteří obyvatelé si našli náhradní ubytování. V domě byl uzavřen plyn a technik RWE provedl kontrolu plynových přípojek. V bytě, kde hořelo, plyn zaveden nebyl. Požár byl zcela zlikvidován ve 22.13 hodin. Místo požáru do ranních hodin kontrolovala Policie ČR. Na místo se dostavil vyšetřovatel hasičů, který se do požárem postiženého bytu vrátil i v pátek 4. ledna v ranních hodinách, aby zjistil příčinu vzniku požáru. Na místo byli povoláni i specialisté z oboru elektro z Institutu ochrany obyvatelstva HZS ČR Lázně Bohdaneč.

Požáry, a zvláště požáry v uzavřených prostorech, patří mezi komplikované zásahy. Jsou charakteristické intenzivním hoření, je zde velké množství hořlavých látek a výborné sdílení tepla. Při těchto požárech se prostory vyznačují silným zakouřením, nesnadnou orientací v prostoru, vysokou teplotou s nesnadným přístupem a složitým odvětráváním. Při těchto požárech mohou vzniknout specifické jevy, které jsou značně nebezpečné.

Majitelka bytu popsala, že s dcerou seděly v obývacím pokoji a dívaly se na pohádku. V tom najednou vzplál vánoční stromeček. Dcera utekla do svého pokoje a jak otevřela dveře, dostalo se větší množství vzduchu do obývacího pokoje a došlo ke specifickému jevu, kterému se říká backdraft. Naštěstí se podařilo majitelce bytu i dceři z bytu ihned dostat.

Při požáru v uzavřeném prostoru se vlivem nedostatečného přívodu vzduchu vyvíjí velké množství hořlavých plynů. Pokud do této směsi hořlavých plynů přivedeme vzduch, například otevřením dveří, dochází k náhlému prudkému vznícení. Tento jev je označován jako backdraft. Rychlost šíření je v takovém případě více než 20 m/s. Dochází k celkovému vzplanutí v místnosti.

Škoda byla předběžně vyčíslena na 2,5 milionu korun. Příčina vzniku požáru je stále vyšetřována. Buď došlo k závadě na prodlužovacím kabelu nebo na jednom ze spotřebičů – na televizi, HI-FI soupravě či notebooku. Odebrány byly vzorky, které přesně stanoví příčinu vzniku požáru.

Inzerce