TOPlist

Postup pražských policistů při zákroku proti pachateli s nožem na Novodvorské ulici

O případu, ke kterému došlo ve středu v domě na Novodvorské ulici v Praze 4 jsme informovali zde: //policejnidenik.cz/zasahova-jednotka-zpacifikovala-obvineneho-nasilnika-ktery-si-chtel-vzit-zivot/

Protože jsem na místě spatřil poměrně dost lidí, kteří na „rychlost“ zásahu policie nadávali a v danou chvíli se z nich stali odborníci a instruktoři na slovo vzatí, rozhodl jsem se sepsat krátké info o tom, jak a proč zákrok probíhal.

Policisté zasahovali v Novodvorské ulici již okolo poledne. K bytu, ve kterém ohrožoval muž s nožem sebe a svou ženu, dorazila posádka záchranné služby a několik hlídek PMJ Praha a Místního oddělení. Ženě se postupem času podařilo z bytu utéct, muž se nicméně neustále zbraní ohrožoval, nožem si mířil na tělo.

Na místo vyrazily další hlídky PČR (MOP, PMJ, OHS), byl povolán také vyjednavač Speciální pořádkové jednotky a na místo dorazil také pověřený „velitel policie“ (vedoucí pracovník PMJ Praha).

Bylo zahájeno vyjednávání, během kterého muž dostal cigaretu, kterou chtěl. Zpočátku se vyjednávání jevilo jako úspěšné, nicméně během půl hodiny přestala být s mužem řeč. Neustále hovořil vulgárně a s policisty nespolupracoval. Nutno podotknout, že po celou dobu byli policisté z PMJ Praha připraveni, v případě jakékoliv hrozby vůči jejich osobám, zasáhnout pomocí taseru. Muže by tím zneškodnili, nicméně by ho nijak nezranili. Bohužel nebyla situace k použití taseru vhodná.

Policisté samozřejmě zajistili dům tak, aby muž nemohl případně zranit nikoho z nezúčastněných osob. Protože policisté lustrací zjistili, že je muž v této době v pozici obviněného v případu poměrně brutálního napadení v Praze 7, bylo rozhodnuto o povolání zásahové jednotky. Přivolán byl také Inspektor provozu ZZS, který u takovýchto případů rozhoduje za složku ZZS. Vzhledem k přítomnosti novinářů na místě události vyrazila do Novodvorské ulice také tisková mluvčí KŘP hl.m. Prahy. Muž je v současné době obviněný z vraždy ve stádiu pokusu a z výtržnictví (poznámka redakce).

VIDEO z poměrně zákeřného a brutálního útoku, kterého se tento dotyčný muž dopustil, můžete shlédnout zde: //www.youtube.com/watch?v=gEiBH7P7xZQ

Každý jistě pochopí, že v případě člověka, který je schopen takového činu, nemohou policisté nic riskovat.

Ve chvíli, kdy na místo dorazila zásahová jednotka, se z davu sousedů začalo ozývat „ježiši proč to trvá tak dlouho, na co jako čekají“. „Vždyť je to mladej kluk, co jim asi tak udělá, znám ho, bydlí tady dlouho a je v pohodě“. „No jo, jsou to bukvice ti policajti, za naše peníze nic nedělaj“. Slyšet toho bylo daleko více….

Proč policisté čekali? Ona zásahová jednotka nemůže přijet, vyskákat z auta a vběhnout do prostoru, o kterém nic neví. Musela se probrat taktika, musely se prohlédnout prostory a případné vstupní cesty do bytu. Policisté museli mít jistotu, že už v bytě opravdu nikdo není, že muž nemůže nikoho jiného ohrozit.

Jako dobrý krok se ukázala možnost využití lešení, které je u domu kvůli probíhající rekonstrukci. Část policistů ze Zásahové jednotky došla ke vstupním dveřím do bytu, další část pak vylezla po lešení a byla připravena vniknout do bytu oknem.

Ve chvíli, kdy to situace umožnila, došlo ze strany zásahové jednotky k zákroku. Policisté vnikli k muži dveřmi, i oknem, které vysklili. Za užití pyrotechniky (odlákání pozornosti muže) byl dotyčný zpacifikován. Při zákroku byl zraněn a policisté mu proto poskytli prvotní ošetření. Následně ho předali do péče záchranářů, kteří byli po celou dobu na místě.

V žádném případě není v zájmu policistů, aby muselo být vyskleno okno, či poškozeno zařízení bytu. Vždy je lepší, když se situace vyřeší takzvaně „po dobrém“, v tomto případě za asistence vyjednavače. Bohužel pokud dostupné metody nepomohou, musí policisté přistoupit k samotnému zákroku a dotyčného zpacifikovat „za každou cenu“. Když vezmeme v potaz, že celá akce, včetně vyjednávání, příjezdu hlídek a zásahové jednotky na místo, trvala pouze několik hodin, jistě znalí lidé uznají, že to není až tak mnoho…

„Rejpalům“, kteří byli na místě s prací policistů nespokojeni bych vzkázal jediné: Policisté věděli, co dělají. Například policisté z pražské ZJ jsou profesionály ve svém oboru. Zákrok provedli tak, že nedošlo k vážnějšímu zranění dotyčného muže, ani ke zranění kterékoliv z nezúčastněných osob. Ve chvíli, kdy by policisté vtrhli do bytu okamžitě po svém příjezdu, a došlo by k pobodání mužovy ženy a třeba i některého z policistů, by si dotyční stěžovatelé pravděpodobně zase přitakávali, jak je ta policie neschopná…

Za nás – Skvělá práce všech zúčastněných.

Inzerce