TOPlist

Policisté zadrželi dva únosce několik hodin od únosu! Únos byl zřejmě plánovaný

Včera kolem jedné hodiny odpoledne došlo v Praze k únosu teprve pětileté holčičky. Tu měli dva neznámí muži vytrhnout babičce z náruče v ulici Vlasty Průchové v Praze 10 Uhříněvsi. Dívka byla druhý den ráno s matkou nalezena na letišti ve Vídni. Únos byl zřejmě plánovaný. O případu jsme psali zde.

Celá událost má šťastný konec. Kolem šesté hodiny ráno policisté od rakouských kolegů obdrželi informaci, že se pětiletou dívenku i její matku podařilo vypátrat na letišti ve Vídni.

Dívenka je zdráva a v pořádku. Kriminalisté čtvrtého policejního obvodu dělají vše proto, aby se holčička vrátila co nejdříve ke svým blízkým do České republiky.

Šťastnému konci ale předcházel veliký kus práce jak kriminalistů čtvrtého policejního obvodu, tak jejich kolegů napříč celou republikou, včetně policistů Odboru mezinárodní policejní spolupráce Policejního prezídia ČR.

Na základě oznámení o únosu, které policisté přijali včera, přibližně ve tři čtvrtě na jednu odpoledne, začali detektivové pátrači okamžitě konat. Prostřednictvím operačních středisek jednotlivých krajů a policejního prezídia se informace o únosu pětileté holčičky dostala v nejkratším možném čase ke všem policistům v celé ČR.

O události prostřednictvím jednotlivých center mezinárodní policejní spolupráce informovali i policisty v zemích, sousedících s Českou republikou. Na základě průběžných zjištění totiž vyvstalo podezření, že by matka mohla chtít svou dceru odvézt z republiky.

Díky výborné operativně pátrací činnosti se pražským kriminalistům dařilo poměrně rychle zjišťovat, na kterých místech v ČR by se matka s unesenou dcerou mohla skrývat. A těchto míst nebylo vskutku málo. V tomto směru můžeme hovořit o několika desítkách adres jak v Čechách, tak na Moravě, ale i ve Slezsku.  A všechna tato místa bylo nutné prověřit. Proto vyjíždělo v různých regionech v jeden okamžik na různé adresy i několik desítek policistů.

Okamžitá distribuce průběžných zjištění všem policistům v republice a profesionální koordinace všech policejních činností měly za poměrně krátkou dobu hmatatelný výsledek. Již v pozdní odpoledne totiž kriminalisté ze čtyřky věděli, kdo jsou osoby podílející se na únosu malé holčičky.

K vypátrání a zadržení prvního z únosců přispěl velkou měrou pozorný občan, který kolem osmnácté hodiny zaznamenal pohyb vozidla únosců na dálnici D1. Dotyčný na nic nečekal a okamžitě o tomto vyrozuměl tísňovou linku 158. Policisté pak dvacetiletého muže zadrželi na parkovišti jedné z benzinových čerpacích stanic na kilometru 95 ve směru do Prahy. Bohužel byl v danou chvíli již ve vozidle sám.

Druhého, jednačtyřicetiletého muže, který se také na celé události podílel, zadrželi tamní policisté o tři hodiny později na Krnovsku ve chvíli, kdy přijel vlakem na nádraží. Muž byl poměrně překvapen, neboť nečekal, že by byl vypátrán tak rychle.

Vůči oběma těmto zadrženým zahájil vyšetřovatel úkony trestního řízení pro trestný čin únos, za který jim v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na osm let. Oba muži skončili po zadržení v policejní cele, kdy bude vyšetřovatel vůči oběma s největší pravděpodobností, po provedení všech procesních úkonů, podávat podnět k návrhu na uvalení vazby.

Kriminalisté čtvrtého policejního obvodu v tuto chvíli i nadále celou událost prošetřují, kdy ve spolupráci s kolegy z Odboru mezinárodní policejní spolupráce Policejního prezídia ČR provádí úkony směřující k vydání zadržené matky z Rakouska do ČR.

Z dosavadních zjištění vyplývá, že únos dívenky byl plánovaný a organizovaný. Kriminalisté budou také zjišťovat, zda se na celé události nepodílely ještě další jiné osoby.

dovolte poděkovat všem, tedy jak spoluobčanům, tak médiím, za pomoc a spolupráci při řešení popsané události.

„Dovolte mi poděkovat všem, tedy jak spoluobčanům, tak médiím, za pomoc a spolupráci při řešení popsané události,“ napsal mluvčí Policie Tomáš Hulan.

Inzerce