TOPlist

Policisté v Praze vloni vypátrali 514 hledaných osob

Kriminalisté čtvrtého policejního obvodu ze 7. oddělení obecné kriminality, kteří se zabývají pátráním po hledaných a pohřešovaných osobách, pátráním po osobách, na které je vydán příkaz k zatčení, příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody, evropský zatýkací rozkaz a podobně, v loňském roce dopadli celkem 514 takových osob.

Někdy mají i důmyslné skrýše

Většinou tato práce přináší celou řadu rizik a kriminalisté musí být opatrní, protože pachatelé se zadržení brání, bývají ozbrojení, pod vlivem drog nebo alkoholu. Někdy vymýšlejí různé způsoby jak se dopadení vyhnut, mění svůj vzhled, používají falešné doklady nebo se různě skrývají. Samozřejmě hledaní málokdy otevřou dveře od bytu, když za nimi stojí policisté, proto je na denním pořádku, že musejí vyrážet dveře a používat násilné vstupy. Jak říká jeden z kriminalistů ze 7. oddělení: „Ti lidé hrají o roky, aby se vyhnuli nástupu do vězení, a udělají neskutečné věci, aby nebyli dopadeni. To, že se snaží schovat do skříně nebo třeba do gauče je poměrně standartní věc. Jednou se nám pachatel snažil schovat ve vodovodních stoupačkách. Za toaletou měl připravený otvor, kterým do nich vlezl. Nebylo mu to ale nic platné.“

Někteří jsou zadrženi i třikrát za rok

V minulých dnech tito kriminalisté zadrželi osmatřicetiletého muže z Prahy 10, na kterého byl vydán příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. S nadsázkou by se dalo říct, že je to stálý klient a zřejmě rád vyhledává společnost kriminalistů ze 7. oddělení. Za posledních 12 měsíců byl totiž jimi vypátrán a zadržen již po třetí. Kriminalisté ale doufají, že se s ním nyní dlouho neuvidí, protože ho po zadržení odvezli rovnou do věznice, kde by měl strávit 54 měsíců za výrobu drog. Tato doba se však s největší pravděpodobností ještě prodlouží, protože po jeho zadržení byla v bytě nalezena další varna na výrobu pervitinu a celý případ si proto převzali kriminalisté zabývající se drogovou problematikou. Závěrem nutno zmínit, že i tento pachatel byl ozbrojený a policisté u něj nalezli plynovou pistoli.

por. Bc. Jan Daněk

FOTO PČR

Inzerce