TOPlist

Policisté se v Ostravě zúčastnili cvičení v rámci příprav na hokejové mistrovství světa

V pátek od rána bylo v okolí a posléze také v samotné ostravské ČEZ ARÉNĚ rušno. Důvodem bylo konání koordinačního cvičení souvisejícího s blížícím se Mistrovstvím světa IIHF v ledním hokeji 2015, které se uskuteční v Praze a Ostravě. Cvičení bylo další z mnoha přípravných a ověřovacích činností, které bylo potřeba absolvovat před zahájením mistrovství.

Cvičení mělo za cíl prověřit připravenost stěžejních moravskoslezských složek a subjektů, kterých se mistrovství z organizačního a bezpečnostního hlediska týká. Účastnili se ho tudíž rovněž policisté ze všech služeb Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Nechyběli příslušníci antikonfliktního týmu. V hale a okolí byli přítomni a cvičení se účastnili také policisté z celorepublikových útvarů, například z Útvaru pro ochranu ústavních činitelů a z Pyrotechnické služby. Ze vzduchu monitoroval situaci vrtulník.

Fanoušky dnes hrály téměř 3 000 studentů středních škol. V rámci cvičení prošli studenti vstupy, kdy do haly mohli vstoupit až po bezpečnostní kontrole. Prvním záměrem cvičení bylo tedy prověřit rychlost a prostupnost přes kontroly a současně případné zachycení nežádoucích a nebezpečných předmětů tak, aby bylo zamezeno jejich pronesení do haly. Obecně je možné konstatovat, že nastavené bezpečnostní kontroly nejsou standardní. Studenti poté zaujali v hale místa, kdy další simulovanou situací byla eliminace narušení veřejného pořádku. Konečnou fází byla evakuace fanoušků – studentů, neboť některé vchody do haly zůstaly uzavřeny. Organizátoři museli studenty směřovat v co nejkratším čase k možným východům a zajistit jejich bezpečný a organizovaný odchod.

Navštívíte některý ze zápasů MS v hokeji?

Ukládám ... Ukládám ...

Informace především ke cvičení byly veřejnosti sděleny dnes v poledne na tiskovém brífinku, který se uskutečnil přímo v ostravské ČEZ ARÉNĚ. Tiskového brífinku se zúčastnil první náměstek policejního prezidenta plk. Mgr. Martin Vondrášek, náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje pro vnější službu plk. Mgr. Radím Daněk, 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje JUDr. Josef Babka, předseda organizačního výboru Ostrava a víceprezident Českého svazu ledního hokeje Ing. Aleš Pavlík a zástupce krajského ředitele Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje plk. Ing. Vladimír Vlček, Ph.D.

Konkrétní výstupy a detailní vyhodnocení není s ohledem na velmi krátkou dobu od ukončení samozřejmě nyní k dispozici, nelze v této chvíli sdělovat neověřené informace a předpoklady. Nicméně, jak bylo na tiskovém brífinku sděleno, cvičení bylo důležité pro prověření připravenosti všech zúčastněných složek. Jednalo se o možnost ověřit postupy a rovněž dostupné technické vybavení.

Pokud byly zjištěny případné nedostatky, splnilo cvičení účel, neboť na základě těchto zjištění je možné učinit adekvátní opatření.

V návaznosti na dnešní akci je potřeba poděkovat Moravskoslezskému kraji, který zajistil, že se na místě sešel tak vysoký, ale pro cvičení nezbytný počet studentů. Těm pak patří dík, neboť se svých rolí zhostili „na jedničku“. Současně lze jistě ocenit přípravu samotného cvičení a dnešní nasazení a aktivitu všech zúčastněných složek a subjektů, kteří nepodcenili žádnou situaci a přistupovali k úkolům vskutku odpovědně.

Inzerce