TOPlist

Policisté od roku 2011 vyšetřují případ brutální vraždy. Nyní s pomocí specialistů mají policisté k dispozici přesnou podobu zavražděné ženy

Pátého prosince roku 2011 přijali operátoři linky tísňového volání oznámení o nálezu páru lidských končetin, konkrétně rukou na břehu Kunratického potoka. Na místo proto nejprve vyrazila policejní hlídka oznámení prověřit a následně i výjezdová skupina a kriminalisté.

Poté, přesně na Štědrý den roku 2011 přijali opět operátoři linky tísňového volání oznámení o nálezu lidského torza které bylo zabaleno v černém igelitovém pytli v Lesoparku Na Krejcárku. Pro kriminalisty se stalo prioritou zjistit, komu tyto ostatky patří. Napomohla tomu provedená soudní pitva. Díky té kriminalisté vědí, že ostatky patří ženě ve věku 40 – 45 let, přibližně 175 cm vysoké štíhlé postavy, která měla světlé vlasy. Poměrně konkrétním markantem je mateřské znaménko, které měla žena na levém rameni poblíž klíční kosti. Výsledky soudní pitvy také vypovídají o velice pravděpodobné souvislosti s nálezem páru končetin na břehu Kunratického potoka.

Rok 2012 nezačal o moc lépe. Už koncem ledna vyjížděli detektivové z mordparty na Rohanské nábřeží, kde byl náhodnými kolemjdoucími učiněn další nález, tentokrát lidské lebky. Lebka byla nalezena dvojicí bezdomovců v křovinatém porostu. Kriminalisté společně s policejním lékařem po příjezdu na místo začali se vší pečlivostí ohledávat místo nálezu. Během několika málo okamžiků bylo zřejmé, že se jedná o hlavu neznámé ženy. Prvotní výsledky soudní pitvy prokázaly, že se nález přímo souvisí s nálezy trupu a horních končetin z minulých týdnů.

Poslední nález byl objeven ve sklípku bývalé zahradní chatky poblíž ulice Kolbenova. Na místo okamžitě vyjely stálé výjezdové skupiny třetího policejního obvodu a krajského ředitelství. Kriminalisté při následném podrobném ohledání místa zjistili, že nejde pouze o jednu končetinu, ale o celý pár nohou. Po provedení ohledání lékař konstatoval, že nohy jsou od trupu odděleny několik měsíců a jsou ve značném stádiu rozkladu.

Následná znalecká zkoumání prokázala, že všechny nalezené lidské ostatky patří jedné a té samé osobě. Konkrétně ženě ve věku 40 – 45 let, přibližně 175 cm vysoké štíhlé postavy, která měla světlé či plavé vlasy. Poměrně konkrétním markantem je mateřské znaménko, které měla žena na levém rameni poblíž klíční kosti.

Byť se do této doby nepodařilo zjistit totožnost zemřelé a případ jako takový objasnit, kriminalisté i nadále pokračují v jeho prošetřování.

V tomto směru detektivové zadali znalecké expertízy, na kterých se podíleli jak tuzemští, tak i zahraniční odborníci. Pro znalecké zkoumání byla v tomto případě stěžejní sklovina zubů zavražděné ženy. Z odebraných vzorků skloviny provedli analýzu izotopů uhlíku a dusíku specialisté v Centru pro aplikovaná izotopová studia Georgské Univerzity v USA v úzké spolupráci se specialistkou Antropologického ústavu v Brně.

Závěry jimi provedených stronciových analýz ukazují, že se žena narodila a téměř celý život žila ve stejné lokalitě, konkrétně v severozápadní části Ukrajiny a jihovýchodní lokalitě Polska, oblast Lvova a okolí, až po Rzeszów – viz přiložená mapa. Stronciové poměry skloviny a dentinu navíc poměrně přesně prokazují, že žena svou domovinu opustila a v Praze žila méně než půl roku před svou smrtí.

Do prošetřování kriminalisté zainteresovali také odborníka na 3D modely, který je ve svém oboru absolutní špičkou. To, že se jedná o specialistu, dokládá i fakt, že tento člověk vytvořil již řadu reálných podobenek různých panovníků pro nejedno světoznámé muzeum.

Díky tomuto specialistovi nyní kriminalisté disponují reálnou podobou zavražděné ženy a jejím téměř 100% identikitem. Ten také kriminalisté neprodleně zaslali svým ukrajinským kolegům, které zároveň cestou mezinárodní policejní spolupráce požádali o pomoc při ztotožnění zavražděné.

Pokud tedy kdokoli ženu na téměř reálném identikitu či zmiňovaném modelu hlavy poznáváte, znáte její totožnost, případně znáte místo jejího posledního pobytu před smrtí, předejte prosím tyto informace prostřednictvím linky tísňového volání 158.

 

Inzerce