TOPlist

Policisté na Benešovsku kontrolovali rekreační objekty, jejich majitelům nechávali na dveřích cedulky

Majitelům nechávali za dveřmi informační letáky s radami, jak by si svůj majetek měli vhodným způsobem chránit.

Akce probíhala v úterý tohoto týdne v teritoriu obvodního oddělení Sázava, Vlašim, Týnec nad Sázavou a Čerčany. Zúčastnilo se jí přibližně pět desítek policistů, mezi nimiž byli i jejich teprve začínající kolegové ze střední policejní školy. Do terénu vyrazili už krátce po čtvrté hodině ráno rozděleni do několika skupin. V těch poté systematicky procházeli oblasti s největším výskytem rekreačních objektů a kontrolovali, zda jsou řádně zabezpečeny a zda je nenarušila nějaká cizí osoba.

Během dopoledne navštívili desítky chatových osad a kolonií, podívali se pro jistotu i na hůře dostupná místa. Prováděli kontroly osob a vozidel, prošli stovky objektů. Tentokrát byly všechny v pořádku, žádný případ vloupání policisté neobjevili. Přesto nebylo zabezpečení některých objektů pokaždé zcela vyhovující. Takovým, ale i všem ostatním majitelům, nechávali policisté za dveřmi informační letáky s radami, jak by si svůj majetek měli účinně chránit a případnému vloupání tak pokud možno předejít. Tomu, koho zastihli přímo na místě, předali leták osobně a krátce s ním o této problematice pohovořili. Lidé tuto aktivitu jenom uvítali a přítomnost uniforem vnímali jako velmi dobrou a účinnou prevenci.

Přestože se policisté podobným kontrolám věnují průběžně, zejména v zimních měsících, k vloupáním do rekreačních objektů stále dochází. Od ledna do listopadu loňského roku jich na Benešovsku evidovali celkem 128. Objasnit se jich podařilo prozatím dvacet jedna. Podobných případů sice letos zhruba o dvacet ubylo, bohužel se ale stále dějí. Objekty svého zájmu si pachatelé většinou předem tipují. Vybírají si přitom spíše místa, na která lze přijet autem, popřípadě lodí. Jejich pozornosti ale neujdou ani odlehlé a nedostatečně zabezpečené objekty. Z chat a chalup si odnášejí většinou věci, které mají nějakou hodnotu, popřípadě jídlo či oblečení. Někteří takový objekt využijí „pouze“ k přespání, anebo se tady na nějakou dobu rovnou zabydlí. Dovnitř se dostávají často velmi jednoduše, většinou po vypáčení dveří nebo oken. Ty mohou ale také rozbít, anebo jen využít toho, že jsou pootevřeny.

Bezpečnostní akce ze strany policie tak v žádném případě nejsou zbytečné. Ani ona ale není všemocná, proto by se na ochraně svého majetku měli podílet především samotní vlastníci. Myslet bychom tedy měli zejména na:
– řádné zabezpečení, nejlépe pomocí certifikovaných mechanických zábranných prostředků (např. bezpečnostní zámky, zodolněné dveře, mříže, uzamykatelné okenice, elektronická ochrana, apod.),
vhodné pojištění objektu s ohledem na jeho hodnotu,
– to, že v objektu není dobré nechávat cenné věci. Pokud už se tak stane, je vhodné pořídit si jejich fotodokumentaci, poznamenat si jejich výrobní čísla či jiné markanty, apod.

Při návštěvě chaty či chalupy nebuďte také neteční ke svému okolí. Pečlivě si všímejte pohybu neznámých osob a vozidel. Rekreační objekt navštěvujte pokud možno pravidelně. Policie nemůže být všude a vy jen tak získáte přehled, zda vás nenavštívil někdo cizí. Při jakémkoliv podezření na protiprávní jednání volejte linku 158.

Inzerce